Bir Debian kurulumu seyir defteri

Debian Türkiye sitesinden

Ortalama bir hafta süreden beri 4-5 tane server ı kurmak zorunda kaldım. Bu işlemleri yaparken bazı sorunlar ile karşılaştım. Bazılarını çözdüm bazılarını çözemedim ama sonuca bir şekilde ulaştım. Anet in news sunucusunda bu tarz problemleri sıkça yaşayan insanlara rastladığım ve bir nebze olsun yardımcı olabilmek için bunları ufak senaryolar halinede yazmaya karar verdim. Umarım yardımcı olabilirim

Tüm yardımlarından ötürü, bıkmadan usanmadan bana yardımcı olan sevgili Serdar AYTEKİN'e teşekkürü teşekkür ederim.

Debian genel anlamda yönetim ve kullanım açısından gayet güzel bir işletim sistemi. Fakat 3.0 (Woody) versiyonunda genel anlamda bir çok driver eksik ve üreticiler tarafından debian için modül oluşturulmaz. Bu da size kurulum esnasında bir çok problem çıkarabilir. Eğer bir SCSI cihazı tanıtamıyorsanız genel olarak aynı makine üzerinde IDE bir sürücü üzerine kurmanız, yeni bir kernel derleyip işletim sistemini SCSI sürücü üzerine aktarmanız, buna göre boot loader ı hazırlayıp sunucu kurulumunu tamamlanız gibi maymunluklar yaptırabilir. Peki ya IDE portunuz yoksa ya da IDE bir diski o anda bulamıyor iseniz? Ne olacak? Debian kurmaktan vazgeçmek düşüncesine mi gireceksiniz? Tabii ki hayır.

Yaşanılan Senaryolarda bulunan çözümleri kısaca şöyle anlatalım.

Senaryo 1; Mevcut imkanlar;

  * Dell PE 2850 *
  * Debian 3.0-r2 CD (Woody)

Mevcut problemler;

  * LSI Mega Raid Card Debian cd si tarfından tanınmıyor

Çözüm yolu; Debian maillistlerde google aracığı ile fink attıktan sonra aynı markanın bir modelinde (1865 sanırsam) Mega Raid in olduğunu ve Debian kuramadığınu içeren bir mesaja rasladım. (Daha önceden okuduğu 5-6 tane postta da megaraid.o dosyasından söz ediliyordu. ) Bu postta bu dosya ile ilgili bir takım uzunca açıklamalar vardı. Daha sonra postun en altında bir iso verilmiş ve 1865 için hazırlanmış boot CD si olduğu belirtilmiş. Şans o ki aletlerin üzerindeki eth ve Raid kartları aynı. Bu demek oluyorki makineye Debian kurabilme imkanımız artık var. Kurulum için diski ve eth ı tanıması yeterli.

Base olağan şekilde yüklendi. Arkasından gerekli paketler netten kurdu. Üzerine yeni bir kernel derlenerek makine en sağlam haline getirildi.

Senaryo 2; Mevcut imkanlar;

  * SNC R42BS320 *
  * Debian 3.0-r3 (Woody) CD
  * Debian 3.0 (Woody) with kernel 2.4.26 Kwenie.org *
  * Debian 3.0 (Woody) with kernel 2.4.27 Backports.org *
  * Debian 3.0 (Woody) for Dell Servers *
  * Debian 3.1 (Sarge) CD

Mevcut problemler;

  * LSI 20320 SCSI Controller Debian tarfından tanınmıyor
  * Debian 3.0 driverı, modülü hiç bir yerde bulunamadı. Bulunan yeni kernel içeren Woody cdleri
  * Debian 3.1 henüz testing konumda kursam mı kurmasam mı endişesi

Çözüm yolu;

Uzun süre uygun driver/modül aranıp bulunamadıktan sonra Sarge kurulmaya karar kılınmıştır. Knewnie den bootbf-2.4.26-3.iso.gz çekilip kurulum bununla denenmiş fakat SCSI tanınmadığından bu sayfa göz ardı edilmiştir (büyük hata). Daha sonra biraz daha uğraştıktan sonra çözüm bulunanamış. Serdar AYTEKİN'den olay izah edilmiş yardım istenmişti. Kendisi ufak bir aramadan sonra Woody ile ilgili linkler göndermiş fakat Sarge kurmamı önermiş fakat kafamdaki soru makinenin server olmasından dolayı pek yatmamıştır. Gelen linkler arasında ilk olarak gözüme Kwenie çarpmış, sayfanın altlarına doğru Backports un bir CD sinin olduğunun farkına vardım. Bu CD içerisinde hayli donanım için destek var.

Buradaki isoları indirerek denediğimde bazı modüller ile ilgili problem yaşadığımdan buradaki cdlerden kurulum mümkün olmadı. Bu arada Dell serverlar için hazırlanan CD imajınıda indirmiştim. Bu CD ile denediğimde sonuç mükemmel olmuş ve Debian 3.0 kurulmuştu. Yine kernelimi kendi kafama göre derleyip makineyi gayet güzel şekilde çalışır halde bırakıldı.

Senaryo 3 Mevcut imkanlar;

  * SNC R42BS320 *
  * Debian 3.0-r3 (Woody) CD
  * Debian 3.0 (Woody) with kernel 2.4.26 Kwenie.org *
  * Debian 3.0 (Woody) with kernel 2.4.27 Backports.org *
  * Debian 3.0 (Woody) for Dell Servers *
  * Debian 3.1 (Sarge) CD

Mevcut problemler;

  * LSI 20320 SCSI Controller Debian tarfından tanınmıyor
  * Debian 3.0 driverı, modülü hiç bir yerde bulunamadı. Bulunan yeni kernel içeren Woody cdleri
  * Debian 3.1 henüz testing konumda kursam mı kurmasam mı endişesi

Çözüm yolu;

Artık bi kaç yazı okuduktan, öneri aldıktan sonra Sarge hakkında pek kuşkumuz kalmamış. Sarge kurulmaya karar verilmiştir.

Debian kurulumlarında her zaman başlarken ilk boot ekranında kurmak için direk enter a basarsanız her zaman bi önceki kernel versiyonu ile başlar. Örneğin Woody için 2.2.20 dir. Eğer boot parametresi olarak bf24 yazarsanız 2.4.18 ile kurulur. Sarge içinde bu böyledir. Enter a bastığınız anda kernel 2.4.xx yüklenir. Ben eski kernel ile kurulmasını pek tercih etmem. Bu yüzden Sarge kurulumda linux26 yazarsanız kernel olarak 2.6.18 ile gelir. Bu şekilde kuruluma başlandı, ardından standart kurulum adımları ile devam etti. Boot loader olarak alışkanlıklardan olsa gerek LILO tercih edildi. Gayet güzel kuruldu. Kuruldu ama yeterli mi? Tabii ki değil. Kerneli kendimize göre derlemek istediğimizde şu adımları takip ettik

 1. make menuconfig
 2. make
 3. make bzImage
 4. make modules
 5. make modules_install
 6. make install
 1. make install dan sonra /sbin/lilo yu çalıştırıyım mı? diye sorduğunda çalıştırmasını istedik fakat o da ne?

cdrom : open failed Bir süre makine çakılır Added Linux Skipping LinuxOLD Ardından da grub makinenizde yüklü menu.1st dosyasına bu image i ekleyin mesajı. İyide biz kurulum esnasında Grub için hayır dedik. ondan sonra ki adımda LILO yükledik. Biraz uğraştıktan sonra bu konuda yine Serdar AYTEKİN'den yardım istedik. (Bu arada da dpkg ile Grub ı kontrol etmek hiç gelmemişti aklıma. Sorun sanırsam ikisinide yüklü olmamasından kaynaklanıyor.) Serdar Bey'den cevap gelmiş bu arada bende Sarge ı tam bir çorbaya döndürmüştüm. Temiz olması için tekrar kurdum bu sefer öneri üzerine Boot Loader olarak Grub seçerek devam ettim. Sonraki rutin kernel derleme adımlarını gerçekleştirdim. Fakat şöyle bir problem varki Sarge da kernel derlendikten sonra nedendir bilmem bzImage ve System.map dosyaları kopyalanmıyor. (Yine Serdar AYTEKİN'in yardımı dokunmuştur)Bunun içinse ;

 1. mkdir /boot/kernel-2.6.10
 2. cp /DERLENMIS_KERNEL_PATH/arch/i386/boot/bzImage /boot/kernel-2.6.10/
 3. cp /DERLENMIS_KERNEL_PATH/System.map /boot/kernel-2.6.10/

Adımı ile gerekli şeyleri elle kopyalandı. Daha sonra ise bildiğiniz üzre boot loader a bunu bildirmek ve MBR ye boot loader ı tekrar işlemek gerekir. Bunun için ise;

 1. nano /boot/grub/menu.1st

title Kernel-2.6.10 root (hd0,0) kernel /boot/kernel-2.6.10/bzImage root=/dev/sda1

 1. grub-install /dev/sda

işlemleri ile kurulum tamamlanmış. Artık gayet güzel bir Debian sahibiyiz.

Peki işin önemli kısmı gelelim. Sarge kurmak mantıklı mı? Evet mantıklı. Herhangi bir eksi göremedim. Woody den sonra benim gözüme çarpan artılar ise.

Yeni kernel ile daha çok donanım desteği. Kurulum esnasında donanımları kendi tarayarak uydun modülleri kendisi ekliyor. Eklemek istediğiniz modülleri daha sonra size seçtiriyor. Woody de bilirsiniz bu işlem eğer desteği varsa siz elle tek tek eklemek zorunda kalıyordunuz. Bu sayede diğer dağıtımlarda X ortamında oluşan yavaşlıktan eser kalmıyor. Suse de yast2 bu işlemi yapsa da ben Debian kadar başarılı bulmadım.

Testing olmasından ötürü çekinenler varsa da şunu söyleyebilirim. http://cdimage.debian.org/pub/cdimage-testing/daily/i386/ CD imajları her gün güncelleniyor. Eğer bir yenilik ya da bi pakette, bir modülde değişiklik varsa anında yayınlanıyor. Güvenlik ile ilgili büyük bir açık olacağından korkmaya pek gerek yok. Zaten böyle bir şey olursa büyük ihtimal bu bütün Linux dünyasını ilgilendirecek bir problem olur. Yine de içinizi rahatlatmak için sık sık apt ile security.debian.org da çıkan güncellemeleri kontrol edebilir, bunları yükleyebilirsiniz.

En son olarak bir şey söylemek gerekirse şunu diyebilirim; Debian bağımlılık yaratır. :)