Kopete eklentileri

Debian Türkiye sitesinden

Eklentilerin eklenmesi; Ayarlar > Eklentileri Yapılandır menüsü aracılığı ile yapılmaktadır.

Bağlantı Notları

Bağlantı hakkındaki tüm kullanışlı bilgiyi bir metabağlantı olarak kaydeder.

Bağlantı Durumu

Bağlantı durumu modem kullananlar için ve sabit bağlantısı olmayanlar için kullanışlıdır. Çalışan İnternet bağlantınızı kontrol eder ve hesabını telefonla bağlandığınızda hatta yapar.

Çevirmen

Çevirmen eklentisi her bağlantı için bir dil belirlemenizi sağlar ve Google ve Babelfish gibi web temelli çeviriciler aracılığı ile mesajları çevirir. Kendi tercih ettiğiniz dili Eklentileri Yapılandır diyaloğunda ayarlayabilirsiniz. Her bağlantı için ayrı belirlediğiniz dil tercihini ona sağ tıklayarak açılan menüden seçebilirsiniz.

Sohbet penceresinin menüsüne şu öge eklenir; Araçlar->Çevirmen (Ctrl+T)

Eğer otomatik çevirmeyi açmadıysanız; bu, o anki sohbeti çevirir.

Kopeyete2.png

Geçmiş

  • Geçmiş eklentisi etkinleştirildiğinde mesajlarınızın kayıt edilmesini sağlar. Bir bağlantıya sağ tıkladığınızda Geçmiş seçeneği çıkar, seçerseniz o bağlantı ile yapmış olduğunuz sohbet gösterilir.
  • Şu ögeler Bağlantı listesinin menüsüne eklenir;
Düzen>Geçmişi Göster (bir bağlantı seçildiğinde etkinleşir) bir bağlantı seçtiğinizde geçmiş mesajları gösterir.
  • Sohbet penceresine şu ögeler eklenmiştir;
Araçlar>Geçmiş önceki (Alt + Shift + Sol Ok) Bir sonraki yaptığınız mesaj grubunu sohbet penceresinde gösterir.
Araçlar>Geçmiş Sonraki (Alt + Shift + Sağ Ok)
Sohbet penceresinde bir sonraki mesaj gurubunu gösterir.
Araçlar>Geçmiş son
Bu, son yaptığınız mesaj grubunu sohbet penceresinde gösterir.

Kopeteyegecmis.png

İstatistikler

Bu eklenti veritabanını kullanarak bağlantıların yaptıkları hakkında bilgi toplar. Mesela bunu bağlantı genelde hangi saatlerde hatta olduğunu öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Kopeye4.png

KopeteTeX

KopeteTeX bilim adamlarına ve matematikçilere Latex işaretleme dilini kullanarak sohbet imkanını verir. tanımlamalar $$ içinde verilir ve sohbet penceresinde resim olarak görüntülenir, ve orjinal latexi kopyala yapıştır yapabilirsiniz. Bunu kullanabilmek için Latec ve ImageMagic kurulu olmalıdır. Ayrıca kullanıcı tarafından belirlenmiş Görünüm/renkler ve fontlar etkin olmadığına emin olun, aksi taktirde KopeTex çalışmayacaktır.

Kopeyete5.png

Metin Efekti

Türkçe ile uyumlu değildir.Türkçe karakterleri sorunludur. L4m3rt4lk özelliği (örneğin kullandığınız aA'ları 4'e çevirmek gibi) yazınızı okunamaz hale getiren özelliktir(!?). Metin efekti mesajlarınıza siz yollamadan eğlenceli efektler uygular, renklendirme ve büyüklüğünü değiştirmek gibi. Sadece etkinleştirdiğinizi unutmayın - Etkin olduğunu unutum hata olduğunu bildiren bir sürü kullanıcı var.

Kopeyete6.png Kopeyete7.png

Netmeeting

MSN bağlantıları ile kameralı görüşme yapmanızı sağlar

Kopeyete8.png

Otomatik Düzelt

Otomatik düzelt size sık yapılan hataları veya bazı kısaltmalar ile kelimelerden tasarruf etmenizi sağlar. Örneğin ynt:yanıt, prdn:pardon,

Kopeyeteek1.png

Şifreleme

Şifreleme GnuPG ile görüşmeleriniz şifrelemenizi sağlar. Unutmayınki bu SSL güvenlikli sohbet değildir. SSL mesajı gönderilirken değiştirilmesini ve Başkalarının burnunu sokmasını engellemektedir ama istenilen alının almasını garanti etmemektedir. Şifreleme ile sadce çözücü anahtarı olan kişi mesajı okuyabilir. ama bu sizin yollamak istediğiniz alıcının okuduğunu garanti etmez, onun halka açık anahtarına sahip olan herkes okuyabilir ve alıcının haberi olmadan değiştirip yollayabilir.

Şifrelemeyi ayarlamak için GnuPg anahtarınızı yapılandırma sayfasından seçin. eger giden mesajları bu anahtarla şifrelemek istediyseniz, alıcı gibi mesajlar sizin içinde şifreli olucaktır kendi sohbet kayıtlarınız içinde kullanışlı olacaktır. baglantrıya sag tıklayıp halka açık anahtarla şifreleyi seçin . bu eklentiyi kullanırken şifre yazarak okuyabilirsiniz.

Kopeyete9.png

Şimdi Dinleniyor

Şimdi dinleniyor eklentisi ile, sizinle sohbet edenlerin sizin ne dinlediğinizi öğrenmelerini, sohbet penceresinde /media yazarak veya sohbet penceresinde Araçlar/Ortam bilgisi gönder seçerek yapabilirsiniz.

Basmaak basamak açıklarsak:

Basamak 1:

Ayarlar / Eklentileri yapılandır...'ı seçin.

Basamak 2:

Şimdi Dinleniyorun yanına tik koyun.

Kopetesimdidinleniyor.png

Basamak: 3

Reklam tipi sekmesinden nasıl dinlenen şarkının adının görüneceğini belirleye bilirsiniz. Resimde son seçenek seçilerek bağlantı listesinde dinlenen şarkının adının görünmesi saglandı. siz isteğinize göre belirleyebilirsiniz.

Kopetesimdidinleniyor1.png

Basamak: 4

Özellikle bir yazılımda çalınan parçaların adlarının görünmesini isterseniz burdan programın adını belirleyebilirsiniz. Resimde KDE'nin müzik çalma programı olan Amarok belirlenmiştir.

Kopetesimdidinleniyor2.png

Takma Ad

Takma ad(Alias) ile kendi komutlarınız belirleyebilirsiniz, örneğin /hello, bu şekilde betikleri çalıştırabilir ve çıktının mesaj penceresinde görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer alias Unix komutunun nasıl çalıştığını biliyorsanız, buda aynı şekilde çalışıyor.

Kopeteyeallias.png

Web Hazır Bulunması

Web Hazır Bulunması Anında mesajlaşma için hazır bulunmanızı Web'den yayınlamanıza imkan tanır. Bir FTP sunucusundaki(örneğin) bir dosyanın yolunu verin, o dosyaya kısa bir html parçası ekleyecektir, bu sizin web sayfanızı eklemenize imkan tanır. KDE'nin saydam ağı bunu kolaylaştırmaktadır. Blogcuların arkadaşlarla kullanabilmesi için veya iş amacıyla anında mesajlaşmak için kullanışlıdır.


Örneğin: sftp://username@somehost.org/path/to/homes/user/im.html websunucusuna dogrudan yüklerken SFTP protokolünü kullanır.

(help:/kioslave/index.html) KIO kılavuzunu kullanarak özel ağ protokolleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilrisiniz.

Kopeteyewebpresence.png

Hazırlayanlar:

--6630 17:28, 6 Ekim 2008 (UTC)