ImageJ

Debian Türkiye sitesinden

6630 (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22:07, 4 Ekim 2019 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hâli | en güncel halini göster (fark) | Sonraki hâli → (fark)

Giriş

ImageJ Macintosh için yazılmış olan NIH image yazılımından ilham alınarak yazılmış bir kamu malı Java görüntü işleme yazılımıdır. Çevrim içi (online) uygulama veya indirilebilir uygulama olarak Java 1.4'lü bir bilgisayar veya sanal makina ile çalıştırılabilir. Windows, Mac OS, Mac OS X ve Linux dağıtımları için olan sürümü indirilebilir.

8-bit, 16-bit ve 32 bit görüntüleri düzenleyebilir, analiz edebilir, işleyebilir ve kkaydedip yazdırabilir. TIFF, GIF, JPEG, BMP, DICOM, FITS and "raw" (ham) gibi birçok görüntü biçimi dosyasını ImageJ ile açabilirsiniz. "stacks" (büyük maktarlar) özelliği desteği ile bir pencerede bir seri görüntüyü açabilirsiniz. Çok kanallıdır (multithreaded) bu sayede görüntü dosyası okuma gibi çok fazla zaman tüketen işlemlere paralel olarak diğer işlemleride yapabilir.

Kullanıcı tarafından belirlenen bölümlerdeki alanları ve piksel değerleri istatistiklerini hesaplayabilir. Mesafeleri ve açıları ölçebilir. Yoğunluk histogramları ve çizgi profili grafik çizimleri oluşturabilirsiniz. kontrast ayarı, keskinleştirme (sharpening), yumuşatma (smoothing), kenarların belirlenmesi ve medyan filtreleme (median filtering) işlemleri gibi standart özellikleri destekler.

Özellikleri

Heryerde çalışır:

ImageJ Linux, Mac OS 9, Mac OS X, Windows ve Sharp Zaurus PDA platformunda çalışır.

Açık kaynak:

ImageJ ve Java kaynak kodu sitesinden özegürce elde edilebilir lisansa ihtiyaç yoktur.

Kaynak

http://rsb.info.nih.gov/ij/