Amarok

Debian Türkiye sitesinden

Amarok

Amaroklogo.png

Özellikler

Amarok'un bir çok özelliği vardır, işte buz dağının sadece ucu;

Albüm Kapakları

Amarok varolan albm kapalarınızı işler ve içerik gezgininde güzelce gösterir. Eğer abüm kapağınız yoksa, Amarok sizin için uygun olanı internetten indirir.

Amarokalbumkapagi.png

Şarkı Sözü Desteği

Amarok otomatik olarak şarkı sözlerini indirir ve şarkınız için sözlerini saklar, geliştirilmiş betikleme sistemi için teşekkürler.

Amaroksarkisozu.png

Wikipedia ile Bütünleşme

Amarok Wikipedia ile bütünleşen ilk uygulamalardandır. En sevdiğiniz şarkıcılar hakkında bilgileri sadece tek tıklama ile bulabilirsiniz!

Amarokwikipedia.png

İçerik Bilgisi

Küçük İçerik gezgini ile şuan çalmakta olan şarkının hızlı bir şekilde hoşunuza gidebilecek benzerlerini verir.

Amarokbilgi.png

İstatistikler

Güçlü puanlama gezgini ile kolayca müzik zevkinizi belirleyebilir.

Amarokistatistik.png


Last.fm ile Bütünleşme

Last.fm, sosyal müzik devrimi kapınıza kadar geldi! Amarok Last.fm profiinizden çaldığınız şarkıların bilgilerini alıp, Last.fm özelliklerini kullanmanıza imkan tanır, istatistikler, çizergeler ve daha fazlası. Amarok kullanarak müzik zevkinizi takip eden Last.fm yayınlarını internetten dinleyin.

Amarokilastfm.png

Göz Alıcı

Amarok mükemmel görünür! Heryerde güzel görsel efektler, albüm kapakları, görsel eklentiler, saydam ekran üzerinde gösterim ve kabuğu değiştirilebilir içerik gezgini çok hoşunuza gidecek.

Çoklu Ortam Aygıtı Desteği

Amarok'un desteklediği aygıtlardan bir kaçı:

  • Apple iPod
  • iRiver iFP ve T players
  • Creative Zen ve Nomad players
  • Generic USB players
  • Generic MTP players

Gereksinimler

Zorunlu Bağımlılıklar

KDElibs 3.3

KDElibs 3.3 veya daha yeni bir sürümünün kurulu olması gereklidir. KDElibs bütün KDE uygulamaları için gereklidir; KDE uygulmaları tarafından kullanılan tüm temel uygulamalarını sağlar.İçerik gezginini yapan khtml gibi parçaları içeren kısım budur.

Ruby 1.8

Amarık'un betikleme yetenekleri için Ruby 1.8 veya daha yeni bir sürümü gereklidir. Ruby anasayfasından alıntı: "Ruby yoruma dayalı hızlı ve kolay nesneye yönelik bir betikleme dilidir. sistem yönetimi işlerini yapmak için (Perl'deki gibi) ve metin dosyaları için bir çok özelliği vardır. Basit, açık, genişletilebilir ve portatiftir." bu nedenlerle ruby Amarok için tercih edilen betikleme dili olmuştur. (Python ve Bash gibi diğer kullanışlı betikleme fdilleride desteklenmektedir.)

TagLib 1.4

TagLib tamamiyle gereklidir. TagLib Amarok'un etiketleri elealması için gereklidir. TagLib 1.4'ü kararlılığı ve işlevselliğinden dolayı tercih ettik. TagLib bir çok çoklu ortam uygulamasında kullanılmaktadır ve etiket okumak ve yazmak için çük iyi bir arayüz sunmaktadır.

Qt-x11 3.3.8

Qt x11 kütüphanesi kaynak koddan derlemek için gereklidir. Qt yüksek pereformans ve çoklu platform destegi için standart ayarlamaları yapmaktadır. C++ class kütüphanesi ve çoklu platform geliştirme ve uluslar arasılaştırma için araçları içerir.

Çoklu Ortam Arka Uçları

Eğer bunlar varsa, Amarok eşlik eden ses-motorunu yapacaktır. Unutmayın Amarok yapılmak ve işlevsel olmak için en azından bir ses motoruna ihtiyaç duyar.

Lütfen not edin! Eğer Amarok kurduktan sonra bu arkasonlardan(backends) birini kuracak olursanız, after installing Amarok, ilgili ses motoru Amarok tarafından ulaşılabilir olmayacaktır! Arkaucu kurduktan sonra Amaroku tekrar yapmalısınız(rebuild).

xine-lib 1.1.2

xine-engine ayrıca Amarok için en iyi ses motoru çözümlerinden biridir. xine kararlı ve olgun ses- arkaucu özellikleri ile düşük İşlemci kullanımı ve çoğu ses biçimine destek vermesiyle iyi bir seçimdir. En son xine sürümü olan xine-motorunu kullanızı tavsiye ediyoruz.

Helix

Helix Realplayer içinde gelen bir arkauctur. Mp3 desteği içerir ve kararlıdır.

Veri Tabanı Arka Ucları

Dikkat: Bu arkauçlardan birine ihtiyacınız var. SQLite öntanımlı olandır ve otomatik olarak Amarok ile gelir.

SQLite

Bu Amarok ile gelen öntanımlı veritabanı arkaucudur. Sadece tek bir dosya kullanarak veri tabanını depolar: ~/.kde/share/apps/amarok/collection.db

MySQL

Eğer kolleksiyonunuzda çok fazla şarkı varsa, MySQL'e geçmeniz Amarok'u hızlandırabilir.

PostgreSQL

Başkabir arkauc. İnsanlar MySQL'den hzılı oldugunu söylüyorlar.

Kaynak: http://amarok.kde.org/wiki/Requirements

Haberler

Amarok 2'nin Nerrivik - Beta 1 sürümü yayınlandı!

kaynak: http://amarok.kde.org/en/releases/2.0/beta/1

22 Agustos, 2008 - 10:00 — nightrose

Amarok20_beta1.jpg

Amarok takımı Amarok 2'nin ilk beta sürümünü duyurmaktan gurur duyar, cod adı Nerrivik, Belçikadaki akademik yılındaki sonunda sıkı çalışmamız sonucu yayınlanmıştır. Bir önceki alfa sürümüne göre kayda deger miktarda ilerleme yapılmıştır, Amarok 2.0 dagıtımına bir adım daha yaklaşıldı.

Hata raporları, yamalar ve geri bildirimler için tekrar teşekkür ederiz. Amarok'un gelişimi 2.0'a dogru inanılmaz bir hızla ilerliyor, bu şekilde koruyalım!

Lütfen dikkat edin veri tabanı şeması alfa 2 den itibaren değişti ve bundan dolayı eğer Amarok 2'nin daha önceki sürümlerini kullandıysanız, Amarok'un ayarlar dizinindeki (genellikle ~/.kde4/share/apps/amarok veya ~/.kde/share/apps/amarok dizinindedir) collection.db 'yi silmenz gerekli.

İlk beta sürümün dikkat çeken noktaları betikleme arayüzü, AFT, yeni sanat işleri ve tabiki bir çok hata düzeltmesi. Betikleme arayüzü olgunlaştı ve betik yazarları QtScript'in sunduğu yeni olasılıkları keşfetmek için cesaretlendi. Betikleme arayüzünün hala değişmesi gerekebilir ancak bu değişimler küçük olacaktır. Amarok Dosya İzleme (AFT) yardımıyla çalma sayıları, puanlama ve Amarokun veri tabanında sakladığı bir çok dosya ile ilgili bilgi, hatta dosya sisteminide dosyaların yerini deiştirseniz bile saklayabilirsiniz. Şimdi bu Amarok 2 ile geliyor ve gelecek sürümlerinde geliştirilecek. AFT hakkında daha fazla bilgi için Jeff Mitchell'in blog'unu kontrol edebilirsiniz. Arayüz Nuno Pinheiro tarafından hazırlanan sanat işleri ve açılış ekranı ise Wade Olson tarafındafından hazırlanmıştır.

Malina - Amarok 2.0'ın ilk sürümü

Temmuz 9, 2008 - 18:09 — nightrose

Amarok Takımı gururla ilk resmi alfa sürümünü sunar, kod adı Malina. Amarok 2 serüveninde yeni bir başlangıç noktası yaparken, bu sürümün anahattında bir çok Amarok 2.0 özellikleri bulunmaktadır.


Kurt büyüyor. ;-)

Yeni alfa'nın bazı özellikleri:

Yeni Çerpıcı görünüm: vektör grafiklerin kullanımı ile, her zamankinden daha gıcır gıcır oldu, renk teması bagımsızlığı görünümünün mükemmelliğini garanti etmektedir.


Yenilikçi kullanıcı arayüzü: Bir kaç kullanıocı arayüzü yeniliğini kaçırmayın, yeni plazma kaplama menü içeriği görünümü, alanı daha etkin kullanan çalma listesi, ve mükemmel PopUp Dropper! Tyeni menü içeriği görünümü istedğiniz tüm bilgileri göstermenize imkan tanır. Topluluktan Amarok 2'nin ilk dagıtımından bir kaç ay sonra bir çok plazmoid sağlamalarıı beliyoruz. PopUp Dropper, açılır menüdeki uygun alan dosyanızı sürükle bırak yaptıınızda dosyalarınız ile değişik şeyler yapmanıza imkan tanır. Parça listesinie şarkı ekleme, yerel kolleksiyonunuzdaki şarkıları koyalayıp, mobil cihazınıza aktarma, etiketleri düzenleme, popUp dropper'ın sunduğu bazı özelliklerdir.


Müthiş Internet Servis Çatısı: Müzik tecrübenize kesintisiz çevrim içi müzik kaynaklarını ve web hizmetleribi bütünleşik bir şekilde ekleyin. Magnatune, Last.fm, Jamendo, Ampache ve MP3tunes gibi çevrim içi kaynaklar ile 7/24 müzik desteği.


Güçlü Betikleme: Yeni betikleme arayüzü tamamen Qt teknolojisi temelli oldu. Uygulama programlama arayüzü tekrar düzenlendi, bu nedenle yazarlar betiklerine geçit açmadan önce beklemeliler.


Dinamik ve yeni taraflı parça listeleri: Amarok!un sizin için şarkı seçmesine izin verin. yeni taraflı listeler için yeni kurumları görüceksiniz, gelecekte bunlar her olay için özel dinamik parça listesi belirlemenizi sağlayacak.


Mobil aygıt desteği: Amarok içinden çoklu ortam aygıtlarına ulaşabilmenize kolay etkin ulaşmanızı sağlamak ve müzik kolleksiyonunuz ile bütünleştirmek için çalışıyoruz.


Çoklu platform: Bu alfa sürümü bütün anaplatformlarda çalışmaktadır. Gelecek sürümleri Linux, Windows ve MacOS sürümleri olucaktır. Daha fazla beklemeyin! Amarok Alpha 1 kopyasını alın ve bizim daha iyi hale getirmemiz için yardımcı olun. Bütün nazik yardımlar için müteşekkir oluruz: Yamalar, hata onarımı, test etmek, hata bildirimi, belge hazırlanması, tercüme ve promosyon. Artistlerdende hoşlanıyoruz! Bizim işler sayfamnızı kontrol edin, veya Freenode #amarok sunucusundan görüşelim.

Unutmayın bu alfa aşamasında bir yazılım. Hatalar ve bitirlmemiş özellikler ile karşılaşabilirsiniz. A yukarıda bahsedilen tüm özellikler üzerinde hala çalışmaya ihtiyaç var. Amarok 2 hakkındaki sorularınıza Amarok 2 SSS sayfasında bazı sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Kaynak: http://amarok.kde.org/en/node/523

İpucu

1-) Amarok- ayarlar- amarok programını yapılandırdan sterio 2.0 yazan yerden hopörlör tipinizi seçmeyi unutmayın. (örneğin benimki 5.1)

Engineturkish.png

Ekran Görüntüleri

Amarokx1.png Amarokx2.png Amarokx3.png Amarokx4.png

İlgili Bağlantılar