Debian Sürümleri

Debian Türkiye sitesinden

Debian, en zengin paket depolarına sahip dağıtımlardan biri. Temel depolar aktif edildiğinde 17000 kadar pakete erişebiliyorsunuz. Debian farklı depo seçeneklerine sahip. Eğer benim gibi kararlı sürüm kurulumu yaptıysanız eski sürüm programlar pek çekici gelmeyebilir. O zaman şu açıklamaya göz atıp sürüm değişikliği yapabilirsiniz. Debian 3 tür sürüm türüne sahiptir.Bunlardan ikisinin adı sabittir. Debian testing, Lenny olarak adlanırılır. Debian unstable ise Debian Sid olarak adlandırılır.

Sürüm Türleri

  • Kararlı Sürüm : Kritik öneme sahip ayrıca ftp, mail, http gibi çeşitli hizmetin verilmesi işlemini yürütecek bir sunucuda tercih kesinlikle kararlı sürüm olmalıdır.
  • Test Sürümü : Masaüstü kullanıcıları tarafından tercih edilebilir. Kararlı sürüme nispeten daha yeni paketlerden oluşmuş sistem kullanmak isteyen masaüstü kullanıcıları için uygun bir tercih olacaktır. Her ne kadar test sürümü olsa bile, test sürümünün kararlılığı bile çoğu zaman masaüstü kullanıcıları için yeterli seviyede olmuştur. Özellikle test sürümünün kararlı sürüm olarak anons edilmesine çok az kaldığı dönemlerde bu kararlılık ve paket bütünlüğü hat safhaya ulaşır.
  • Kararsız Sürüm : Buda macerayı seven ve her zaman kullandığı paketlerin mümkün olan en son sürüm olmasını isteyen masaüstü kullanıcıları tarafından tercih edilebilir. Bu sürümde depoya girip/çıkan paket trafiği hayli yüksektir. Özellikle yeterli internet bağlantısı olan ve debian yönetimi konusunda belli bir deneyime ulaşmış kullanıcılar tarafından tercih edilmesi uygun olacaktır. Zira depoda yer alan paketlerin hatasız olma ve diğer paketlerle bütünlük içerisinde çalışabilme garantisi yoktur.
  • Melez (Karışık Sistem) : Yine maceraya düşkün ve Debian sistemi konusunda artık belirli bir noktaya gelmiş olan kullanıcılar, kararlı/test/kararsız depolarından muhtelif paketleri kullanarak melez bir sistem oluşturmak isteyebilir. Debian bu konuda da esnek seçenekler sunmaktadır.

Sisteminizde bir Debian kararlı sürüm bulunduğunu varsayarak anlatıma devam ediyoruz.

Önce /etc/apt/sources.list dosyasını root haklarını alarak açıyoruz.

#Debian Unstable(Debian sid) Eğer Debian Sid kullanmak istiyorsanız bunu ekleyin.
deb ftp://ftp.fr.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free 
deb-src ftp://ftp.fr.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free 
#Debian Lenny kulllanmak istiyorsanız bunu ekleyin.
deb http://security.debian.org/ lenny/updates main contrib non-free 
deb-src http://security.debian.org/ lenny/updates main contrib non-free 
deb ftp://ftp.fr.debian.org/debian/ lenny main contrib non-free 
deb-src ftp://ftp.fr.debian.org/debian/ lenny main contrib non-free 

Bu satırları ekliyor ve diğer depo adreslerinin önüne # işareti koyuyoruz. Ardından,

apt-get update

bu komut depo veri tabanınızı güncelliyor. Ardından,

aptitude dist-upgrade

Vereceğiniz onayın ardından sisteminize göre bir kaçyüz megabaytlık bir dosya indirme işlemi olacak. Siz gidip dolaşın gelin ya da işlerine devam edin o sırada Debian güncellenecektir. Sistemi yeniden başlattığınızda yeni Debian sizi karşılayacak. Kolay gelsin...

Bağlantılar

Bazı kısımlar eski Debian Türkiye sitesinden alınmıştır. Bu yazının aslına [1] adresinden ulaşabilirsiniz. --Malzeme muhendisi 22:58, 16 Şubat 2008 (EET)