Enlightenment

Debian Türkiye sitesindenEnlightenment hakkında

Amacımız gelişmiş grafik kütüphaneleri, araçlar ve masa üstü çehresi sağlamaktır. Şuan projemizin üç bileşeni vardır: Enlightenment DR16, Enlightenment DR17, ve Enlightenment Vakfı Kütüphaneleri. Enlightement Pencere Yöneticisi hakkında en iyi bilinen pencere yöneticisi ve diğer uygulamaları desteklemek için uzun süredir gelişmiş ve kütüphanler ve araçlar sağlamasıdır, örneğin kapsam olarak pencere yöneticisi kapsamının dışına taşan Imlib, Imlib2, ve FNLib'dir. Günümüzde, DR17 Masaüstü kabuğu için yeni kütüphane takımları ve araçlar ile diğer grafik kütüphanesi guruplarından Enlightenment Kütüphaneleri daha güçlü ve esnek olmuştur.(Tercüme edenin Notu: Bu kısımları sitesinden aynen aldım gelecekte bilgimiz arttıkça karşılaştırmalı yorumları kendimiz yapabiliriz.)


Enlightenment, basit, hızlı, sade ve kullanışlı bir masaüstü ortamı yaratmak için başlatılan bir projesidir. Projenin ana hedefi GNU/Linux ve BSD kurulu iş istasyonlarınında (sunucular v.b.) kullanılan bir masaüstü ortamı olmaktı. 10 seneyi aşkın bir süredir devam eden proje istenilen başarıyı yakalayamadı. Bu nedenle son kullanıcıları hedefleyen bir masaüstü ortamı olmayı tercih etti.

Ancak KDE Ve Gnome masaüstü ortamlarının istenilen seviyeleri gelmesi ve çok fazla kullanıcı tarafından tercih edilmeleri yüzünden Enlightenment çok az dağıtımda kullanılmaktadır. Enlightenment masaüstünü kullanan dağıtımlara Elive örnek gösterilebilir.


Enlightenment DR16

Enlightenment'ın Sürüm 0.16 bağımlılıkları Imlib ve Fnlibof ile birlikte 2000 yılında ilk defa yayınlandı. DR17 günümüzda daha çok kullanılmaktadır. Bu sürümün ölüceğine dair söylentiler dolaşsada, DR16.8.14 9 Agustos 2008'de yayınlandı ve geliştirilmesine günümüzde devam edilmektedir v ebir süre daha edilecektir. DR16 has been the choice of power users and artists due to its low overhead, highly graphical, widely theme-able, extremely configurable, yet unobtrusive interface. Nearly all functions of the window manager can be handled without mouse input, including application launching via e16keyedit. It also remains highly portable, with ports avalible for Linux, FreeBSD, IRIX, Solaris X86 and Sparc, HP-UX, AIX, OS/2, and more.

Imlib has lived a long life, still in heavy usage today, as one of the most popular image manipulation and rendering libs available. Its development was taken over by the GNOME project and used as GNOMEs rendering engine until it was replaced with GdkPixbuf in GNOME 2.0. Thanks to the Perl, Python and Ruby bindings Imlib as achieved popularity outside its C roots.

Tarihsel Gelişimi

İlk sürümü Carsten Haitzler tarafından 30 ekim 1996 tarihinde yayınlandı.

Son kararlı sürümümün versiyon numarası 0.16.8.10.

Şu an için kararlı olmayan 0.17 sürümü bulunuyor. Bu sürüm geliştiriciler için hazırlandı.


Kaynaklar