Freecol

Debian Türkiye sitesinden

FreeCol

Telif Hakkı Uyarısı

Telif Hakkı ©2008 FreeCol Takımına aittir.

Bu kılavuz özgür yazılımdır, Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı ve gelecek sürümleri altında yeni dağıtabilir veya yeniden düzenleyebilirsiniz.

Bu dağıtım kullanışlı olma için yapılmaktadır hiç bir ticari veya bir amaca uygunluk veya her hangi bir konuda garantisi yoktur. Detaylar için GNU Genel Kamu Lisansını okuyun.

GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasına Genel Kamu Lisansı sayfasından ulaşabilrisiniz. Yada Özgür Yazılım Vakfına yazabilirsiniz: the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.


Giriş

FreeCol Hakkında

FreeCol takımının amacı Colonization oyununun GPL lisansı altında dağıtılan bir açık kaynak versiyonunu yapmaktır. Başlangıçta tam olarak Colonization'ın klonu yapılacaktır. Görsel ögeler güncel standartlara ulaştırılacak ancak sade, basit ve işlevsel olacaktır. Yeni özellikler eklenecektir ama oyun kuralları orijinal hali ile aynı kalacaktır. Modern özelliklere örnek vermek gerekirse izometrik harita ve çoklu oyuncu desteği bunlara bir kaç örnektir.

Bu klon geliştirilerek FreeCol 1.0.0 ile sonuçlanacaktır ve tam olarak Colonization klonu olucaktır. Artan gelişimden kastedilen zamanla yeni özelliklerin eklenecek olmasıdır. Bu sayede her zaman çalışan bir program olucaktır ve ayrıca henüz tam bitmeyen oyunda oynanabilir olmaya devam edecektir.

FreeCol 1.0.0 bitirildiğinde FreeCol 2.0.0. için çalışmalara başlanacaktır. FreeCol 2 orijinal Colonization oyununun ötesine geçerek yeni özelliklere sahip olacaktır ve bziim Colonization 2 için düşüncelerimiz gerçekleştirilecektir.

Orijinal Colonization

Colonization Microprose tarafından 1994 yılında yayınlanmıştır. Colonization büyük orandan Bilgisayar tarihinin sıra temelli strateji oyunlarının en başarılısı Civilization'ı temel almaktadır.

Civilization'da hedef deneme süresinde ayakta kalabilen bir toplu oluşturmak ve dünyayı elegeçirmek veya ilk uzay gemisini uzaya yolluyabilmektir. Ancak Colonization oyununda herşey biraz daha farklıdır.

Colonization oyunu Amerika kıtasının keşfi olarak kabul edilen 1492'de başlıyor ve Amerika'nın kolonileştirilme dönemini ele alıyor. Oyuna bir gemi içindeki iki kolonici ile başlıyorsunuz.

Civilization'daki gibi güçlü bir ulus yaratmanız gerekiyor, ama ne yazık ki başlangıç döneminde Avrupa'ya ürün satmak ve kolonici getirmek için gemi yollamanız gerekiyor. Yeni Dünya'ya koloniciler getirmek, oyunun önemli bir noktası. Bir oyun turu bir yıl alıyor ve Civilization'daki gibi koloniler hızlı büyümüyor. Yeni Dünya'ya gelmeleri için kolonicilere ödeme yapabilirsiniz veya gemilerinize bedava binmeleri için dini özgürlük gibi haklar da tanıyabilirsiniz, bu yolla ücretsiz gemilerinize kolonilerinize katılmak için geleceklerdir.

Ticaretin başka bir açısı: Bütün altının kaynağı (bir kısmı İnka ve Aztek altını) üretim ve ticarettir. Koloni yapmak için en uygun noktalar, değerli kaynakların bulunduğu yerlerdir. Avrupa'nın desteğine güvenmeden bu kaynaklarla, bu topraklarda yaşayabilmelisiniz.

Amerikan yerlileri ile iyi geçinip geçinmeyeceğiniz noktasında iyi düşünün. Kolonicilerinize kimsenin düşünemeyecegi şeyleri öğretebilirler ve onlara dostça davranırsanız size hediye malzemeler getireceklerdir. Öte yandan köylerini yağmalayıp, elde ettiğiniz ganimetleri Avrupa'ya da satabilirsiniz.

Diğer Avrupalılar da Yeni Dünya'daki yerlerini almaya çalışıyorlar. Eğer çok uzaklara koloni kurmuşlarsa güç kullanarak fethedin, çünkü aynısını size yapmaktan hiç çekinmeyecekler.

Colonization'ın amacı bağımsızlığı ilan edip Kralın ordularının saldırılarından kurtulmaktır. Ancak krala karşı bağımsızlık iln etmeden önce insanların çoğunluğunun desteğini arkanıza almalısınız. Buda özgür konuşma ve güçlü devlet sistemi ile bunu başarabilirsiniz.

Ekran Görüntüleri

Koloniler

 • Boyutu 1'den 3'e kadar olan koloniler colony0112.png
 • Boyutu 4'ten 7'ye kadar olan koloniler colony0212.png
 • Boyutu 8'den büyük koloniler colony0312.png
 • Kaleli Koloniler colony02f12.png
 • Surlu Koloniler colony03f12.png

Birimler

Master Blacksmith (Usta Demirci) blacksmith01bt006.png Master Carpenter (Usta Marangoz) carpenter01t006.png
Expert Farmer (Usta Çiftçi) farmer02t006.png Milkmaid (Sütçü Bayan) milkmaid01t006.png
Expert Ore Miner ( Uzman Filiz Madencisi) miner_ore02t006.png Expert Silver Miner (Uzman Gümüş Madencisi) miner_silver02t006.png
Expert Silver Miner (Uzman Gümüş Madencisi) miner_silver02t006.png Master Weaver (Usta Dokumacı) cotton_weaver02t006.png
Master Cotton Planter (Usta Pamuk Çiftçisi) cotton_planter02t006.png Master Distiller (Usta Damıtıcı) sugar_distiller02t006.png
Master Sugar Planter (Usta Şeker Çiftçisi) sugar_planter02t006.png Master Tobacconist (Usta Sigaracı) tobacco_cigar01t006.png
Master Tobbaco Planter (Usta Tütün Çiftçisi) tobbaco_planter03t006.png Expert Fisherman (Usta Balıkçı) fisherman02t006.png
Expert Fur Trapper (Uzman Kürk Hayvanı Yakalayıcı) furtrapper01t006.png Expert Lumber Jack (Uzman Oduncu) lumberjack01t006.png
Master Fur Trader (Usta Kürk Tüccarı) furtrader01t006.png Firebrand Preacher (Din Adamı) preacher01t006.png
Elder Statesman (İhtiyar Devlet Adamı) statesman01t006.png Master Gunsmith (Silah Ustası) gunsmith01t006.png
Hardy Pioneer (Zorlu Öncü) pioneer_notool01t006.png Hardy Pioneer (with tools) Aletli Zorlu Öncü pioneer_tool01t006.png
Free Colonist (with tools) Aletli Özgür Kolonici pioneer_col_tool01t006.png Indentured Servant (Sözleşmeli Hizmetkar) ind_servant01t006.png
Petty Criminal (Hafif Mahkum) convict01t006.png Indian Convert (Dönüştürülmüş Yerli) native_convert01t006.png
Missionary (Misyoner) missionary_col01t006.png Jesuit Missionary (Katolik Misyoner) missionary_jesuit01t006.png
Seasoned Scout (Tecrübeli Öncü) scout01t006.png Seasoned Scout (mounted) (Atlı Tecrübeli Gözcü scout_mounted01t006.png
Dragoon (Dragon) cavalry_col_armed01g006.png Unarmed Dragoon (Silahsız Dragon) cavalry_col_unarmed01g006.png
Colonial Cavalry (Koloni Süvarisi) cavalry_cont_armed01g006.png Unarmed Colonial Cavalry (Silahsız Koloni Süvarisi) cavalry_cont_unarmed01g006.png
King's Cavalry (Kralın Süvarisi) cavalry_royal_armed01g006.png Unarmed King's Cavalry (Silahsız Kralın Süvarisi) cavalry_royal_unarmed01g006.png
Veteran Dragoon (Gazi Dragon) cavalry_vet_armed01g006.png Unarmed Veteran Dragoon (Silahsız Gazi Dragon) cavalry_vet_unarmed01g006.png
Soldier (Asker) soldier_col_armed01g006.png Free Colonist (Özgür Kolonici) soldier_col_unarmed01g006.png
Colonial Regular (Koloni Düzenli Askeri) soldier_cont_armed01g006.png Unarmed Colonial Regular (Silahsız Koloni Düzenli Askeri) soldier_cont_unarmed01g006.png
King's Regular (Kralın Düzenli Askeri) soldier_royal_armed01g006.png Unarmed King's Regular (Kralın Silahsız Düzenli Askeri) soldier_royal_unarmed01g006.png
Veteran Soldier (Gazi Asker) soldier_vet_armed01g006.png Unarmed Veteran Soldier (Silahsız Gazi Asker) soldier_vet_unarmed01g006.png
Armed Brave (Silahlı Yerli) native_armed01t006.png Brave (Yerli) native_unarmed01t006.png
Indian Dragoon (Yerli Dragon) native_dragoon01t006.png Mounted Brave (Atlı Yeri) native_mounted01t006.png
Caravel (Küçük Gemi) boat_caravel01g.png Frigate (Fırkateyn) boat_frigate01g.png
Galleon (Büyük Kargo Gemisi) boat_galleon01g.png Man O' War (Savaş Gemisi) boat_manowar01g.png
Merchantman (Ticaret Gemisi) boat_merchantman01g.png Privateer (Korsan Gemisi) boat_privateer01g.png
Artillery (Top) canon_big01t006.png Damaged Artillery (HasarlıTop) canon_small01t006.png
Treasure Train (Hazine Aracı) wagon_treasure01t006.png Wagon Train (Ticaret Aracı) wagon_trade01t006.png

Kurulum

synaptic'ten FreeCol paketini kurabilirsiniz.

Arayüz

Bu bölümde çeşitli arayüz ögeleri, kısayol tuşları ve oyunda uygulayabileceğiniz çeşitli eylemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Oyuna başlama

Eger FreeCol'u kurduysanız masaüstünüzdeki ikondan veya başlangıç menüsndeki oyunlar bölümündeki ikondan başlatabilirsiniz. Komut satırındada başlatabilirsiniz.

Komut Satırı Seçenekleri

Eğer FreeCol oyununun kurulu olduğu dizinde iseniz, şu komut ile oyunu başlatabilirsiniz

java -Xmx128M -jar FreeCol.jar

Bu Java Sanal Makinasına oyunu yüklemesini ve maksimum heap boyutunu 128 MB ayırmasını sağlayacaktır. Java sanal makinası kullanım klavuzuna baş vurarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Birçok Java seçeneği bulunmaktadır ancak öntanımlı ayarları değiştirmenize gerek yoktur. FreeCol is developed in English, but it includes translations into several other languages, some of which are not very complete, however. Java will automatically select the translation for your locale, if available, and English otherwise. If you should wish to select a different language, or if language selection fails, you can choose a different language from the preferences menu.

FreeCol also provides several application-specific command line options:

  * --freecol-data DIR Specify the directory that contains FreeCol's data files. In general, you will only need to use this if you have installed a modified copy of FreeCol's data files.
  * --windowed[[=]WIDTHxHEIGHT] Run FreeCol in windowed mode instead of full screen mode and set the window width and height. You will need this if your window manager or Java Virtual Machine do not (correctly support) FreeCol's full screen mode. If you use Linux and Java 5, for example, you should set the window width to the width of your screen, but probably set the window height slightly lower than the height of your screen, in order to leave space for the menu bar, dock etc.
  * --load-savegame SAVEGAME_FILE Load the given savegame. This is particularly useful in combination with the client option show savegame settings.
  * --no-sound Run FreeCol without sound. Note that the game does not yet contain any music, so the only sounds you will hear will be special effects.
  * --usage Display the help screen.
  * --version Display the version number.
  * --server PORT Start a stand-alone server on the specified port. If you don't know what that means, you will not need the option.
  * --server-help Display a help screen for the more advanced server options.

There are several other options that you will probably only be interested in if you are a developer:

  * --no-java-check Skip the java version check.
  * --no-memory-check Skip the memory check.
  * --log-level LEVEL Set the java log level.
  * --debug Start the game in debugging mode.

Tercümeyi Yapanlar

 • Çağatay Oltulu

İpucu

 • Bir settler'ı ata bindirip veya bir scout ile yerli kabilelerini gezin ve yerlilerle en üstteki seçeneği kullanarak görüşün harita açılmasını sağlarsınız veya yerliler sizin dostluğunuzu kazanmak için için size altın verir. Oyunun ilk başlangıcında bu çok iyi bir gelir sağlar. Ayrıca bir settler alıp yerli kabilesine götürürseniz sizin için settler'ınızı eğitir ve bir konuda uzmanlaşmış biriminiz olur --6630 18:25, 29 Ocak 2009 (UTC)

Kaynaklar