Gnome

Debian Türkiye sitesinden

GNOME (GNU Network Object Model Environment), GNU Projesi' nin bir parçası olarak Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilen bir masaüstü ve geliştirme ortamıdır. Ağustos 1997' de Richard Stallman'ın Özgür Yazılım öğelerini tam olarak taşıyan bir masaüstü ortamı arayışları doğrultusunda Miguel de Icaza ve Federico Mena tarafından, o sıralar Özgür Yazılım olmayan QT kütüphanesini kullanan KDE' ye bir başka seçenek olması için geliştirilmeye başlanmış ve günümüzde de KDE ile birlikte en popüler Unix masaüstü ortamı olmuştur. GIMP Toolkit GTK+ ve kendine ait GNOME kütüphaneleri kullanılarak geliştirilmektedir. Yalnızca kişisel bilgisayarlar için değil, taşınabilir ortamlar için de yavaş yavaş yer edinmeye başlamış ve Nokia'nın ağ (web) tablet ürünleri için kullanıcı arabirimi ortamı olarak kullanılmaktadır. GMEA ile bu platform OpenMoko ve Intel MID ve diğer taşınabilir aygıtlarına da taşınmaktadır.


GNOME projesi iki şey sağlamaktadır:GNOME masaüstü ortamı, kullanıcılar için kolay ve etkileyici bir masaüstü ve GNOME geliştirme platformu, uygulama geliştirip masaüstünün kalanıyla birleştirmek için büyük bir çatıdır.

Haberler

Gnome vakfı endüstri lidelerini danışma kuruluna ekledi

Kaynak: http://www.gnome.org/press/releases/2008-10-motorola-google.html

3 Kasım 2008 - GNOME Vakfı Google ve Motorola'yı danışma kuruluna ekledi ve GNOME Vakfınına sponsorluk yapmaya başladılar. Danışma kuruluna bu iki yeni katılım ile GNOME Vakfı endüstri desteğini artırmaya devam etti ve açık kaynak özgür yazılımın gelişimine desteğini sürdürdü ve Mobil alanında bunu özellikle GNOME Mobil ile mobil teknoloji alanında gerçekleştirdi. Ek kaynaklar GNOME'un hedefini destekleyen evrensel ıerişimi sağlayan yazılımlar, kullanışlılık çalışmaları ve yerelleştirme çabaları için harcanacaktır. GNOME gücünü masaüstü, dizüstü ve mobil aygıtlardan evrensel ulaşıma dayandırmaktadır.


GNOME projesinin başlıca üç hedefi vardır.

  • Herkesin erişebileceği özgür ve açık kaynak yazılım. GNOME özgür masaüstü dili fiziksel kabiliyeti, teknik bilgisi ne olursa olsun herkes için kullanılabilir olmalıdır.
  • Özgür ve açık kaynak yazılımlar için güçlü bir geliştirme platformu olmalıdır.
  • GNOME Mobil ile GNOME teknolojisi tabletler ve cep telefonları için mobil uygulamaları destek sunman bir vakıf (foundation) olmayı planlamaktadır.

GNOME hakkında daha fazla bilgi için www.gnome.org ve foundation.gnome.org sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Gnome


Gnome1.png Gnome SSS
Gnome Sıkça Sorulan Soruları
Gnome.png Gnome Hakkında
Gnome Masaüstü Ortamı Hakkında

Dış Bağlantılar

GNOME Ana Sayfası
GNOME Türkiye