KompoZer

Debian Türkiye sitesinden

Kompozer.png KompoZer

Türkçeleştirme

http://enixma.org/ adresinde ekim 2008 sayısında Kompozer'ı Türkçeleştirme dosyası bulunmaktadır.

Kolay Web Yazarlığı

KompoZer web dosya yönetimi ve göründüğü gibi elde etme(WYSIWYG)'nin kullanım rahatlığını birleştiren tam bir web yazarlığı sistemidir.

KompoZer aşırı derecede kolay kullanımlı olması için tasarlanmıştır, teknik olmayan bilgisayar kullanıcılarının HTML veya web kodlaması bilmeden çekici professiyonel görünümlü web siteler tasarlayabilmesi tasarlanmıştır.

Kurulum

Ev dizinine internet sitesinden (http://www.kompozer.net/) debian için olan paketini indirin (uzantısı .deb). ve sonra debian kde kullanıyorsanız sag tıklayın, eylemler, terminali burada aç sonra terminale

su

root şifresini girin

dpkg -i paket_adı.deb

menüde internet altına eklendi.

Ekran Görüntüsü

Kompozer2.png

İçinde güvenilir bir teknoloji var

KompoZer Mozillanın içindeki sayfa yerleşimi motoru Gecko'yu temel almaktadır; O çok hızlıdır, çok güvenilir, geniş bir geliştirici topluluğu tarafından günlük bakımı yapılan motoru vardır. XML, CSS ve JavaScript desteği ile piyasadaki en iyi yazarlık platformunu sunar. Yapısı XUL üzerine temellenmiştir ve şimdiye kadar ki en genişletilebilir düzenleme aracını yapar.

KompoZer bagımsız bir araçtır; küçük boyutlu ve hızlıdır

DreamWeaver arayüznü tanıyan birisi KompoZer'ı rahatlıkla kullanabilir:

  • WYSIWYG (bilgisayarda göründüğü gibi çıktı) tipi sayfa düzenleme, web sayfası tasarlamayı kelime işlemcide mektup yazmak kadar kolay hale getirmiştir.
  • FTP yolu ile bütünleşik dosya yönetimi bulunmaktadır. Doğrudan sitenizden, basitçe web sayfasına girin ve dosyalarınızı gezin, anında(on the fly) web sayfalarını düzenleme.
  • Günümüzün çoğu web gezgini ile uyumlu güvenilir HTML kod oluşturma.
  • WYSIWYG Düzenleme modu ve HTML kullanımı sekmelerine geçebilme.
  • Sekmeli düzenleme çok sayfada çalışmayı çok kolaylaştırır.
  • Formlar, tablolar, ve şablonlar için güçlü destekler.
  • Masaüstü Linux, microsoft windows ve apple macintosh kullanıcıları için en güçlü Web yazarlığı sistemi en kolay kullanım şeklini sunmaktadır.

Anahtar Özellikler ve Yapabilecekleri hakkındaki ayrıntılar

FTP site yöneticisi

KompoZer'da, yayınlama ayarlarında belirlediğiniz tüm siteler kenar çubugunda gezilebilir hale gelir. Bir sitenin ağaç görünümünü, gezginin dizin panelinde veya tek liste görünümünde veya gezgin dizin görünümünde alabilirsiniz. Ayrıca dosyaları filitrelemeniz veya tüm dosyaları göstermeniz, veya sadece HTML belgelerini veya resim dosyalarını görüntülemeniz mümkündür. Ayrıca gezinme alanı her bir dosyanın boyutu ve en son düzenlenme tarihini göstermeniz olanak tanır.

Yeni bir renk alıcı

KompoZer'ın yeni bir genişletilmiş renk alıcısı var, kullanışı çok daha rahat. kırmızı mavi ve yeşil bileşenlerinden renk ayarlamak, veya renk tonu(hue) doygunluk(saturation) ayarlamak daha kolay. Yada fareyi kullanarak istediğiniz rengi alın.

Sekmeler!

Artık Mozilla Firefox'un ölümcü özelliklenden biri artık KompoZer'dada var! Artık ekranınızda tek bir pancereniz var ve bir kaç belgeyi bir seferde düzenleyebilirsiniz, her belgenin kendi geri al, yinele özelliği bulunmaktadır! Sadece sekmelere göz atıp belgelerin kayıt edilmesinin gerekip gerekmediğine bakın!

CSS düzenleyici

stylesheets(biçemyaprağı)leri kolayca oluşturup, belgenize tuturulmuş biçemleri yönetebilirsiniz. Belgenizi düzenlerken biçemleri canlı olarak görebilirsiniz.

Biçemler (style)

KompoZer ile, pencerenin altında hiyerarşik araç çubuğundaki her hangi bir ögeye sağ tıkların ve dogrudan onun biçem(style) özelliklerini ayarlayın.

Yapılandırılabilir Araç Çubukları

Sadece araç çubuğunu yapılandırın ve istediğiniz veya ihtiyacınız olan düğmeleri gösterin.

Formlar

XUL-temelli kullanıcı arayüzü(UI) ile bütün formları düzenlerken avantaj elde etmiş olursunuz, bütün herşeyi ögelerden düzenleyebilirsiniz.

Daha Temiz İşaretleme

KompoZer'n içerdiği bir makina sinir bozucu bu <br>'lerden kurtulmanızı sağlar. W3C'nin HTML onaylayıcısını kullanma yeteneği ile bir leştirilmiştir, KompoZer ile onaylanmış, temiz belgeler yapabilirsiniz.

XFN

Bir dış kaynağa yeni bir baglantı olşturduğunuzda veya var olan bir baglantıyı düzenlediğinizde, artık XHTML Dostları Ağı bilgisini ekleyerek kaynağının güvenilir ve bilenen bir şey olduğunu gösterebilrisiniz.

Görülebilir İşaretler

Karmaşık bir sayfa yerleşiminde alt sarıa geçişlere bakıp ve sınırları engellemeniz gerekir. KompoZer artık bunu sizin için yapabilir. Ve tabiki herşey bir CSS stylesheet(biçem yaprakları) ile kontrol edilir bu işaretleri düzenleyebilir ve kendinizinkiler ile değiştirebilirsiniz.

Tablo/Hücre yeniden boyutlandırma cetvelleri

Açılan sekmenın sol üst kısmında cetvelleri yenden boyutlandırmak için uygun bir tablo bulucaksınız, bunula sayfanıza göre satır boylarını ve sütın boyların ayarlayabirisiniz.

Otomatik İmala Kontrolü

Bütünleşik satır içi imla kontrocüsü yatalı yazılmış kelimelerin altını çizer. (Not:Türkçe desteği bulunmamaktadır.)

Kaynaklar