Kopete

Debian Türkiye sitesinden

Kopete, KDE Anında Mesajcısı


Kopete AIM, ICQ, MSN, Yahoo, Jabber, IRC, Gadu-Gadu, Novell GroupWise Messenger, ve daha fazlasını destekleyen bir anında mesajlaşma programıdır. Kişisel ve şirket kullanımı için, esnek ve genişletilebilir bir çoklu protokol sistem takımıdır.

Kopete'nin amacı bütün mesajlaşma sistemlerine ulaşmak için basit, kullanışlı bir yol sağlamaktır. Arayüz kişiyi ön plana alır ve diğer KDE uygulamaları ile de kişi bilgilerine ulaşabilmeniz için sistem adres defteri ile entegredir. Anında mesajcılar izinsiz gelebilir, ama Kopete'nin uyarı sistemi sadece önemli kişilerin sizi rahatsız etmesine izin verir.

Kopete'nin özellikleri ayrıca anında mesajcınızı geliştirir, örneğin mesaj şifreleme, arşivleme ve diğer bir çok kullanışlı ve eğlenceli efektler.

Kopete bütün genelde kullanılan mesaj protokollerini destekler ve Kopete takımı yeni geliştiricilerin eklentiler geliştirmesi için şablonlar sağlar. Bütün protokoller eklentidir ve modüler kurulum ve yapılandırmaya ve kullanıma izin verirler.

Eğer bu özelliklerden her hangi biri hakkında yardıma ihtiyacınız olursa Kopete el kitabını göz atın, yada forum yada gezgin çubuğundaki Wiki köprülerine bakın. Bizimle temasa geçmek için bizimle temasa geç kısmına, yada her zaman takımımıza IRC sunucusundan erişebilirsiniz(irc.kde.org, #kopete).

İlgili Bağlantılar


kopete_contact_list_0_10_9.png

Kopete Haberleri

Kaynak adresi: http://kopete.kde.org/news.php

3 Agustos 2008: KDE 4.1.0 ile Kopete 0.50.80 dağıtıldı

KDE 4.1.0. ile Kopete 0.50.80 dağıtıldı.Yeni ve göze çarpan eknen Durum yöneticisi ve bir OTR eklentisidir. Sohbet teması ve duygu durumları(emoticon) için yenilerini ekleme özelliği tekrar geri döndü, yeni global KDE Duygu durumu(Emoticon) sisteminin parçası oldu. Kopete'nin diğer kısımları gibi AIM/ICQ protokol desteği geliştirildi. Son olarak en azından bir çok hata belirlendi ve düzeltildi, iki güncel üçlü maratonda belirlenenlerde düzeltildi. s

Dağıtımınız tarafından sağlanan kdenetwork paketlerindeki Kopete 0.50.80'i kurabilirsiniz. KDE 4.1.0 bilgi sayfasında daha fazla seçenekler var.

10 temmuz 2008: Bir hata önemine sıralama maratonu tamamlandı. diğeri yakında geliyor

İlk Kopete hata takımı 6 temmuz pazar çok başarılı oldu. PAzar bir ara başladı ve bütün pazarı ve biraz daha fazlasını aldı, bir çok yardım ile açık hataların sayısı 500'e düşürüldü. Bütün hataları özelliklerine göre ayıklayanlara çok teşekkürler! Aslında ilk ahata ayıklama takımını özlüyorsunuz, unutumayınbir sonraki hata düzeltme ikinci maratonu: 20 temmuz pazar kalan tüm hatalar avlanıcak. #kde-bugs kanalında görüşürüz!

3 Temmuz 2008: İki Kopete Hatalarını önemine göre sıralama maratonu yakında başlıyor

6 temmuz pazar günü, hata takımı hataları önemine göre sıralama günü yapacak. Hedef: Hata raporlarını şuanki düzeyden, yaklaşık 530 ciddi düzeyde azaltmak. Genelde olduğu gibi, bu hata günü irc.freenode.net üzerinde #kde-bugs kanalında koordine edilecektir. Ayrıca bunu takip eden ayrı bir hata günü olucaktır, iki hafta sonra 20 temmuz pazar kalan hatalar önemine göre sıraya dizilecektir. Kaynak: dot.kde.org.

11 Ocak 2008: Kopete 0.50.0, KDE 4.0.0 ile birlikte dağıtıldı.

KDE 4.0.0, Kopete 0.50.0 içermektedir. Bu sürümde AIM ve ICQ dosya aktarımı desteği ve bir kullanıcı için çoklu bağımsız kimlikler desteği geldi ve bir çok hata düzeltildi. Bu KDE 4 serisi dağıtımlarının ilklerindendir, yeni ayrıcalıklar bulundukça, bir çok yeni geliştirme görülecektir. Şifreleme(Cryptography) eklentisi bu dağıtımın parçası değildir.

Kopete 0.50.0'ü dağıtımınızda kdenetwork paketleri içerisinde ulaşabilirsiniz, KDE 4.0.0 bilgi sayfasına bakın.

İpuçları

Gtalk Hesabı eklenmesi

Kopetegtalk1a.png Kopetegtalk.png Kopetegtalk4.png Kopetegtalk2.png Kopetegtalk3.png

resimlerde gördüğünüz gibi ayarlama yapın

Kopete Jabber şifrelenmiş iletişimler için QCA kütüphanesi kullanır. Kopete bu kütüphaneyi içinde bulundurur ancak sizin dağıtımınızda bu ayrılmış olabilir. örneğn debian kde'de bu ayrılmış. qca-tls paketini synapticten kurun. Diğer dağıtımlarda bu paket libqca1-tls olarakda isimlendirilmiş olabilir.

kaynak: http://wiki.kde.org/tiki-index.php?page=Google+Talk+support

Yorumlar

  • Zaman zaman karşı taraftan gelen mesajları kopete almıyor. Amsn'i açtığımda çevrim dışı mesaj olarak, kopete açıkken bana gelmeyen mesajları alıyorum. Kopete çok kararlı bir program ve digerleride yoğunluktan ağırlaşmalar olurken kopete her zaman çok hızlı. Çevrim dışı mesaj desteği yok :( ancak duygu ifade gif animasyonlarını büyük gösterme özelliği msn messangerın önüne geçiyor :) ama malesef yolluyamıyoruz :( --6630 16:34, 6 Ekim 2008 (UTC)


Ekran Görüntüleri

Büyük duygu ifadesi gösterme özelliği ve çok hoş grafik arayüz Kopete2.png