Motion

Debian Türkiye sitesinden

Motion Nedir?

Motion bir veya daha fazla kameradan gelen video sinyallerini izleyen ve resimin önemli bir miktarının değiştiğini belirleyebilen bir yazılımdır. Başka bir değişle hareketi belirleyebilir.

Program Linux işletim sistemi için C ile yazılmıştır.

Motion komut satırı tabanlı bir araçtır. Tam olarak hiç bir grafik arayüzü yoktur. her şey komut satırından veya yapılandırma dosyaları ile kontrol edilir ( Basit ASCII dosyaları her hangi bir ASCII düzenleyici ile yapılabilir).

Motionun çıktısı şu biçimlerde olabilir:

 • jpg dosyaları
 • ppm biçimi dosyaları
 • mpeg video kısımları

Kurulum

Debian: debian paketi Synaptic'te bulunmaktadır.

Örnekler

Bu resim output_normal (normal çıktı) seçeneği ile kayıt edilmiştir (renkli USB kameradan)

output_normal1.jpg


Resim dosyası output_motion seçeneği ile kayıt edilmiştir. Bu resim Motion tarafından algılanan yogun olarak değişen pikselleri göstermektedir. Resimler yeşil çünkü bir YUV420P kodlanan resimin Y-kanalı ayarı ile oluşturuldu.

output_motion1.jpgResim dosyası output_normal option kullanılarak kayıt edildi.(siyah/beyaz CCTV kamera)

output_normal2.jpgyerleştir özelliği hareket olarak algınan dikdörtgen bir alanı çerçeveler.Resimdeki yakışıklı Motion'un yazarı: Jeroen Vreeken.

locate.jpgffmpeg kullarak ffmpeg_cap_new option seçeneği ile hazırlanmış bir mpeg1 örneği:

http://www.lavrsen.dk/twiki/pub/Motion/MotionExamples/ffmpeg_cap_new1.mpg


Kaynak:http://www.lavrsen.dk/twiki/bin/view/Motion/MotionExamplesMotionu Nasıl elde edebilirim ve maliyeti nedir?

Motion açık kaynaklı bir yazılımdır. Hiç bir maliyeti yoktur. GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) sürüm 2 veya sonrası altında dağıtılmaktadır. Lisans metinin hepsini anlamak güç olabilir (özellikle ilk diliniz İngilizce değilse). Bunun anlamı programı alabilir, kurabilir ve özgürce kullanabilirsiniz. Hiç bir şey ödemenize gerek yoktur ve hiç bir yere kayıt olmak veya yazardan veya yayıncıdan izin almak zorunda değilsiniz. GPL size kopyalama, dağıtım ve düzenleme konusunda görevler ve hakları verir. Normal hobi kullanıcısı olarak endişe etmenize gerek yok. Eğer Motion'u ticari ürün olarak kullanmak istiyorsanız, Motionun orijinal veya değiştirilmiş sürümlerini ücretli veya ücretsiz dağıtmak istiyorsanız lisansı dikkatlice okumalısnız. Özgür yazılım ve GPL hakkındaki biraz bilgi, Özgür yazılım vakfının GNU projesinin filozofisi konulardaki belgeler bu konuda çalışamaya teşvik edebilir.

Bakım ve Destek

Motion ve Motion Guide yazarı insanların hepsi bunu hobi için yapmaktadır ve hiç bir ödeme veya bağış istememektedir. Motion'u ve bu belgeyi değiştirmekten başka bir yaşamımız var. Bunun anlamı hata düzeltmeleri ve güncellemeler zamanımız ve ailelerimiz izin verdiği ölçüde devam edecektir. Siz çok aktif olan e-posta listemize katılarak ve katkıda bulunarak bizi cesaretlendirebilirsiniz. Bu listenin çok olumlu özellikleri vardır ve katkıcılar olumlu bir tavırla bir çok özellik önerir, yamalar yollar, sorunları tartışır ve acemiler için soruları cevaplar. günde 1 ila 10 e-posta alıyoruz.

Bu köprü sizi Motion ana sayfasına yönlendirir.

dosyaları indir sayfasında popüler linux dağıtımları için son kararlı sürümü kaynak ve yığın dosyalarını bulabilirsiniz. Ayrıca geliştirme sürümünüde orda bulabilirsiniz. Hergün Motion günlük kaynakları, Motion Subversiyon (alt sürüm) den oluşturulur.

Motion orijinal olarak Jeroen Vreeken tzarafından yazılmıştır ve halen gelişimine katılmaktadır ve sonra Motion Guide, websitesi ve sourceforge sorumlusu Folkert van Heusden lider yazılımcı olarak devam etmiştir.

Sürüm 3.1.12 Motion'dan itibaren proje tamamen Kenneth Lavrsen tarafından yönetilmektedir, ve bir çok katkıda bulunan ile sürdürülmektedir.

Destek için Jeroen, Folkert or Kenneth'e doğrudan yazmak yerine e-posta listesine üye olun. Bizim hepimiz e-posta listelerinde çok aktifiz, bu şekilde cevaplardan bir çok kullanıcı faydalanabilir. Acemiler ve aptalca sorular listelerde olumlu karşılanacaktır. Yamalar biçimindeki katkılar, e-posta listesinde hoş karşılanacaktır.

Motionun Özellikleri Nelerdir?

Motion ana sayfasında daha fazlasını bulabilirsiniz.

 • Hareketin şip şak resmini çekmek.
 • Aynı anda bir çok video aygıtını izlemek
 • Bir çok girdiyi tek yakalama kartından aynı anda izlemek.
 • web kamerasından canlı görüntü akışı (multipart/x-mixed-replace kullanarak)
 • ffmpeg kütüphanelerini kullanarak gerek zamanlı mpeg videosuoluşturmak.
 • Düzenli aralıklarla otomatik şip şark resim çekmek.
 • cron kullanarak düzensiz aralıklarla otomatik şip şark resim çekmek.
 • Hareket belirlendiğinde bir dış yazılım çalıştırmak.
 • Her hangi bir kaç hareket belirlenmesi olayının başında dış yazılım çalıştırmak .
 • Her hangi bir kaç hareket belirlenmesi olayının sonunda dış yazılım çalıştırmak .
 • Bir resim kayıt edildiğinde bir dış yazılım çalıştırmak.
 • mpeg videosu oluşturulduğunda (açıldığında )bir dış yazlım çalıştırmak
 • mpeg videosu oluşturulduğunda (bittiğinde)bir dış yazlım çalıştırmak
 • Hareket izlemek
 • Bir MySQL veya PostgreSQL veri tabanında olayları kayıt etmek
 • video4linux'e tekrar video beslemesi yapar ve böylece gerçek zamanlı görüntü alırınız.
 • Web arayüzlü Motion kullanan İlgili Pojeler; motion.cgi, Kenneths Webcam Package, Kevins Webpage, X-Motion ve daha fazlası.
 • Kullanıcı tarafından yapılandırılabilir ve kullanıcı tarafından belirlenen ekranda görüntü.
 • Basit web arayüzü ie kontrol.
 • Otomatik parazit ve eşik kontrolü
 • Logitech Küre (ve Orbit) kamera kontrolü
 • Resimler üzerinde çok iyi yapılandırılabilir metin gösterimi
 • Kaydedilen resim ve videolar için ileri derecede yapılandırılabilir yol ve dosya adı tanımı.

Desteklenen Donanım

Giriş aygıtları: Burada kameraları düşünüyoruz.

Motion iki tip kaynakdan video girişini destekler.

Standart video4linux aygıtları (ör. /dev/video0). Motion'ın kameralar için sürücüsü yoktur. Kamera kurulumu bu belgenin kapsamı dışındadır. Ancak burada bazı güzel bağlantılar var.

Motion Sürüm 3.2.10.1 için motion rehberi

Motion'u çalıştırmak

Önemli Tanımlar

Motion komut satırından kullanılır. Kullanıcı grafik arayüzü bulunmamaktadır. Her şey from config dosyaları aracılığı ile kontrol edilir. Sürüm 3.2'den itibaren komut satırı sadece config dosyasının yerini tarif etmek için göstermek için kullanılmaktadır ve bir kaç özel çalışma zamanı kipi için kulllanılmaktadır (ayarlar ve non-daemon).

Birkaç Önemli Tanım
 • şipşak (snapshot) görüntüde hareket olduğu anda bir birinden bağımsız aralıklar ile çekilen resimdir.
 • Bir hareket(motion) resim/mpeg son karelerdeki değişimi gösteren piksellerdir. Halka gösterim yapılırken bu resimler kullanışlı değildir, test için ve ayar yaparken ve motion'un hareketi gördüğünde maske dosyaları yaparken daha kullanışlıdır. Motion gri tonlarında gösterilmiştir. Eğer etiketleme etkinleştirilmişse en geniş alan mavi olarak işaretlenir. Akıllı maskeleme okunurken kulanılır.
 • normal resim, kamera ile çekilmiş ve üzerine metin yazılmış gerçek resimdir.

Config(Yapılandırma) Dosyaları

Eğer Motion komut satırı seçeneği -c yol ile çağırılır ise Motion config dosyasının belirlendiği kabul eder. Komut satırından -c ile config(yapılandırma) dosyası belirlediğinizde herhangi bir şey ile cağırabilirsiniz.

Eğer -c belirlemezseniz veya olmayan bir yol ile dosya belirlerseniz, motion motion.conf adı verilen yapılandırma dosyasını şu sıra ile arar:

 1. motion'un çağırıldığı şuan dizin
 2. Şuanki ev(home) dizinini altındaki .motion dizini (Kabuk çevresi değişkeni $HOME). Ör. /home/goofy/.motion/motion.conf
 3. Motion kurulurken çalışan .configure dosyasında --sysconfdir=DIR ile ifade edilen dizin (Eğer bu seçenek belirtilmemişse öntanımlı olan /usr/local/etc/)


Eğer /usr/local/etc dizinine yazma yetkiniz varsa öntanımlı /usr/local/etc/ dizininde sadece bir motion.conf dosyası olması tavsiye edilmektedir.


Motion dağıtım paketinde motion-dist.conf yapılandırma dosyası bulunmaktadır. 'make install'ı çalıştırdığınızda /usr/local/etc dizinine kopyalanır.

Yapılandırma dosyasının adı motion-dist.conf'dan motion.conf'a değiştirilmelidir. Orijinal dosyanın adı motion-dist.conf'dır, bununla mükemmel çalışan motion.conf dosyasının üzerine yanlışlıkla yazarsanız veya yeniden kurar veya Motion'nun yeni bir sürümü yüklerseniz orijinal dosyadan faydalanabilirsiniz.

Eğer birden fazla kameranız varsa Motion'u birden fazla açmamalısınız. Motion birden fazla kamera ile çalışmak için çok şık bir yol kullanmaktadır, bu yol her kamera için bir thread(burdaki anlamını bilmiyorum ama iş parçacığı olabilir) yapılandırma dosyası oluşturulmasıdır. Motion kendiliğinden her kamera için bir thread(burdaki anlamını bilmiyorum ama iş parçacığı olabilir) oluşturacaktır. eğer sadece bir kameranız varsa sadece motion.conf dosyasına ihtiyacınız vardır. İki veya daha fazla kameranız olduğu anda motion.conf dosyası yerine kamera başına bir thread(burdaki anlamını bilmiyorum ama iş parçacığı olabilir) yapılandırma dosyasına sahip olmasınız.

Öyleyse örneğin iki kameranız varsa motion.conf ve iki tane thread(burdaki anlamını bilmiyorum ama iş parçacığı olabilir) yapılandırma dosyasına ihtiyacınız vardır. Toplam 3 tane yapılandırma dosyası vardır.

Seçenek olarak bütün kameralar motion.conf içine yerleştirilebilr. (Ama ayrıca bütün parametreleri thread dosylarının içine koyabilirsiniz ama bu yöntem ortak bir şeyi değiştirdiğinizde çok fazla düzenleme gerekirir.).

Diğer bir seçenekte herbir thread dosyası için her kameraya özgü hazırlanmasıdır.

Sıklıkla karşılaşılan şeyse bütün motion.conf dosyasının bir kaç küçük değişiklikler thread dosyasına kopyalanmasıdır. Bu çalışır ancak bunun bakımının yapılması ve gözden geçirilmesi zordur. Bütün ortak seçenekleri motion.conf dosyasında tutun birkaç farklı seçeneği ise thread dosyalarında tutun.

İlk kamera motion.conf dosyasında belirtilen ilk thread dosyasında belirtilir. 2. kamera ise motion.conf dosyasından çağrılan 2. thread dosyasından belirlenir.

motion.conf içinde belirtilen bir seçenek bütün kameralar için kullanılır ancak aynı özellik thread yapılandırma dosyasında belirtilmişse o kamera için thread dosyasındaki belirtilen özellik geçerli olur.

Motion yapılandırma parametrelerini şu ardışık sıra ile okur. eğer aynı parametre birden fazla yerde belirtilmişse okumada son yerde belirtilen uygulanır.

 1. Motion motion.conf yapılandırma dosyasını başından itibarensatır satır okur.
 2. Eğer "thread" motion.conf içinde belirtilmişse, thread yapılndırma dosyaları okunur.
 3. Motion soonra kalan motion.conf dosyasını okumaya devam eder. Burdan itibaren belirtilen seçenekler thread dosyasında belirtilen seçeneğin yarine geçen bir kural olarak kabul edilir.
 4. Motion komut satırını daha önceki belirtilmiş seçeneklerinin yerine geçen kural olarak kabul eder.

Bu nedenle her zaman thread yapılandırma dosyalarını motion.conf dosyasının sonunda belirtin. Eğer motion.conf dosyasında çağrılan thread dosyaları çağrıldığından SONRA belirtilen seçenekler için thread dosyasında belirtilen özellikler kullanılmaz. Bu neden le her zaman thread dosya çağrılarınızı motion.conf sonunda yapın.

Nerdeyse tüm yapılandırma dosyaları seçenekleri her kamera için ayrı olabilir çünkü Thread yapılandırma dosyasına yerleştirilir. There are a few options that must be in motion.conf and cannot be in a thread config file: control_authentication, control_html_output, control_localhost, control_port, daemon, and thread.

If motion is built without specific features such as ffmpeg, mysql etc it will ignore the options that belongs to these features. You do not have to remove them or comment them out.

If you run the http control command http://host:port/0/config/writeyes, motion will overwrite motion.conf and all the thread.conf files by autogenerated config files neatly formatted and only with the features included that Motion was built with. If you later re-build Motion with more features or upgrade to a new version, you can use your old config files, run the motion.conf.write command, and you will have new config files with the new options included all set to their default values. This makes upgrading very easy to do.

Yazar

-- KennethLavrsen - 31 Jul 2007


Kaynaklar