Normalize

Debian Türkiye sitesinden

Normalize

orijinal kaynak sayfa http://normalize.nongnu.org/README.html

Tanım

Normalize ses dosyalarının ses seviyesini standart bir düzeye ayaramak için bir araçtır. Bu karışık Cdler veya MP3 kolleksiyonları, farklı seviyelerde kaydedilmiş farklı albümler sarkıdan şarkıya büyük oranda ses seviyesi farkına neden olabilirler.

Nasıl Kullanacağım?

Örnek 1. Farz edelim parklı albümlerden topladığınız Elvis'İn en iyi şarkıları var elinizde. onları MP3 olarak kodlamak istiyorsunuz ve kolleksiyon yapmak istiyorsunuz ama farklı ses seviyelerinde kayıt edilmiş albümlerden topladınız ve sizin geri kalan MP3 lerinizden farklı ses seviyesindeler. Eğer kodlamadan önce tüm wav dosyalarınızı standart ses seviyesine getirek için normalize yapmak istiyorsanız ve bu yeni eklenenlerde geri kalan albümlerle aynı seviyede olsun istiyorsansız, Sadece seçeneksiz olarak dosyaları normalize yapın, ve her biri uygun ses seviyesine getirilecektir:

      normalize "Hound Dog.wav" "Blue Suede Shoes.wav" \
           "Here Comes Santa Claus.wav" ...

Örnek 2. Şimdi Gorilla Biscuits albümündeki bütün şarkıları çıkardığınızı farz edin, düşük seviyede ses ile kayıt edilmişler. bütün albümün ses seviyesinin artmasını istiyoruz, ama bazı şarkılar diğerlerine göreceli olarak normal seviyelerinde kalmalılar. Biz bunun için gurup kipini kullanıyoruz. şarkılar 01.wav dan 14.wav a kadar isimlendirilmiş ve aynı dizindeler. Biz normalize'ı gurup kipinde kullanıyoruz bu sayede göreceli sesleri koruyacagız, aksi taktirde hapsi ön tanımlı olacak:

      normalize -b *.wav

MP3 kodlayıcınızı çalıştırabilirsiniz bütün albüm daha gürültülü artık.

Örnek 3. "When Forever Comes Crashing." cover albümünü kodlamak istiyoruz. Bu albümün tbir şarkısı var ki, "Ten Cents," diğer şarkılar aynı ses seviyesinde iken bu şarkının sesi çok az. Biz gereksiz kalabalığı açıp neler olduğunu göreceğiz:

    > normalize -bv *.wav
    Computing levels...
    Level for track01.cdda.wav: -9.3980dBFS (0.0000dBFS peak)
    Level for track02.cdda.wav: -9.2464dBFS (-0.1538dBFS peak)
    Level for track03.cdda.wav: -8.6308dBFS (-0.2520dBFS peak)
    Level for track04.cdda.wav: -8.7390dBFS (0.0000dBFS peak)
    Level for track05.cdda.wav: -8.1000dBFS (-0.0003dBFS peak)
    Level for track06.cdda.wav: -8.2215dBFS (-0.1754dBFS peak)
    Level for track07.cdda.wav: -8.9346dBFS (-0.1765dBFS peak)
    Level for track08.cdda.wav: -13.6175dBFS (-0.4552dBFS peak)
    Level for track09.cdda.wav: -9.0107dBFS (-0.1778dBFS peak)
    Level for track10.cdda.wav: -8.1824dBFS (-0.4519dBFS peak)
    Level for track11.cdda.wav: -8.5700dBFS (-0.1778dBFS peak)
    Standard deviation is 1.47 dB
    Throwing out level of -13.6175dBFS (different by 4.58dB)
    Average level: -8.6929dBFS
    Applying adjustment of -3.35dB...

"Ten Cents," in sesi yani track 8, 4.58 dec,sibel ortalamadan düşük, satandart sapma 1.47 desibel, verilmiş bunu istatiki hata yapıyor (Belirttiğim gibi standart sapmadan 2 kat fazla, ama sabit desibel eşiğini -t seçeneği ile yapabiliriz).

Örnek 4. Son olarlal (0lerin şarkılarının karışık albümü yapmak istiyorsunuz. hiç bir 80lerin şarkısının sizin mp3 kolleksiyonunuzu lekelemesini istemiyorsunuz, bu şarkıların mutlak ses seviyeleri bir birlerine yakın oldukları sürece önemli değil, anneniz öylese sesi sürekli ayarlamak zorunda değil. bunun için karıştır kipi seçeneğini kullanıyoruz,

    normalize -m *.wav

her şarkı diğer şarkıların ortalama seviyesine ayarlanacaktır.

Nasıl normalize çalışıyor?

bilgisayarın bir wav dosyasının ses seviyesini nasıl normalize yaptığını öğrenmek için, dosyalarınızın nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz:

hesaplanan ses sevileri RMS genişliğidir, kabaca karşılığı duyulan sesdir. rms genişliğini düşürmek bize sessiz bir şarkı vermez çünkü, sessiz şarkı kısa gürültülü vurğulara sahiptir, ortalaması sessiz şarkıdır, böyle ayarlamak kısa gürültülü kısımların, uzun gürültülü kısımlar olmasına neden olur.

İstediğimiz dosyanın en fazla ses seviyesine karar vermek, buna göre normalize yapmak. Biz sinyali saniyede 100 parçaya bölüyoruz, her parçanın sinyal gücünü alın, böylece kesintisiz sinyalin zamanla anlık gücünü tahmin edebilirsiniz. Bu anlık güç orijinal siyalin en fazla gücünün iyi ölçüsünü almak için çok çeşitlidir, bu nedenle güç sinyali üzerinde yumuşatıcı bir algoritma çalıştırmalıyız ( özellikle, 100 ögeli penceresi olan bir filtre demek isitiyorum. Yumuşatılmış güç sinyalinin en fazla olduğu nokta, dosyanın sinyalinin en yüksek olduğu noktadır. gücün kare kökünü alarak maksimmum RMS genişliğini bulabiliriz.

Ön tanımlı hedef genişliği 0.25 (-12dBFS), albümlerimde bende yakın bir seviye buldum, ama o kadar yüksek değil çünkü sınırlayan bir çok sessiz albüm var. Siz müzik kolleksiyonunuza göre farklı bir hedef genişlik seçmek isteye bilirsiniz, (hepsinin aynı genişliğe sahip olmasını istiyorsanız sadece hepsini aynı genişliğe normalize yapın!).

Kırpma hakkında: sürüm 0.6'dan beridir, kırpmayı engellemek için bir limitleyici görevlendirilmiştir. Sınırlandırıcı öntaanımlıdır; onu kullanmak için hiç birşey yapmanıza gerek yok. 0.5 serisi sınırlandırmayı açmak için -c seçeneğine sahipti ses seviyesini ayarlamada problemler oluşturdu. Yeni sınırlandırıcı bu probleme sahip değil, -c seçeneği onaylanmadı ( sürüm 1.0 da kaldırılacak).

Lütfen unutmayın ben bir kayıt mühendisi ve elektronik mühendisi değilim, bu nedenle işlem teorim hatalı olabilir. bütün siyal teorilerine açığım.

RMS genişliği yerine neden pik seviyeleri normalize için kullanmıyorsunuz?

Erken (yayınlanmamış) sürümlerde, bu yolla çalıştı. bunun iyi çalışmadığını buldum. kulaklarımızın duyduğu ses ortalama RMS genişliği seviyesine, pik seviyeden daha yakın. O newdenle, iki ses dosyasında RNS genişliği pik noktasını eşit yapmak, fark edilen ses seviyesini eşit yapar. (Yaklaşık olarak eşit, herneyse: bazı frekansların sesi ve genişliği yüksektir çünkü kulak bu frekanslara daha hassastır. Bunu ilerki sürümlerde heseba katacağim, ama bu bir kap dolusu kurtcuğu açacak..)

Normalize yapmak dosyaları gürültülü küçük dinamiik bir menzile sokar ve geniş dinamik menzildekiler hiç bir şey yapmaz. Orada gerçekten normalization yapılmıyor, daha çok histogram genişletilmesidir. sürüm 0.5 den beridir, --peak seçeneği bunu yapmak için var, tabi yapmak istediğinizden eminseniz.

Bütün dizini nasıl normalize yaparım

Unix'lerde bunun için find kullanılır:

find . -type d -exec sh -c "normalize -b \"{}\"/*.mp3" \;

dizin tarafında, dizine gidecektir, her mp3 dosyası üzerinde normalize -b çalıştıracaktır. gurup kipini istemiyorsanız sadece:

find . -name \*.mp3 -exec normalize {} \;

her mp3 dosyasında normalize'ı ayrı çalıştıracaktır. Normalize'I gurup yada karışık kipte çalıştırmak istyiyorsanız dizindaki tüm dosyalar için şunu kullanın:

find . -name \*.mp3 -print0 | xargs -0 normalize -b

İçe gömülü öz yineleme işlevi çok popüler istemdi, sürüm 0.8de onun için destek koyacagım.

Sözlük

RMS: Root mean square, bazı dalgalar için pik ve ortalamalar

amplitude: genişlik

Kurulum

Synaptic'teki paket adı normalize-audio.

İlgili Bağlantılar