Openoffice.org Sunum Bölüm 1

Debian Türkiye sitesinden

Openoffice.org Sunum Rehberi


Bölüm 1: Sunum'a Giriş


Telif Hakkı

        Bu belgenin telif hakkı © 2005–2007 yazarlar kısmında listelenen yazarlara aittir. GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 2 veya daha sonrası, veya Creative Commons Attribution Lisansı, sürüm 3.0 veya daha sonrası altında yeniden düzenlebilir veya dağıtılabilir.

        Bu rehberdeki tüm ticari markalar sahiplerine aittir.


Yazarlar

 • Dan Lewis
 • Jean Hollis Weber
 • Peter Hillier-Brook
 • Gary Schnabl
 • Michele Zarri
 • Agnes Belzunce


Geri Bildirim

Bakımcı: Jean Hollis Weber

Belge Hakkındaki görüşlerinizi ve önerilerinizi lütfen şu adrese bildirin:

authors@user-faq.openoffice.org


Teşekkürler

        Tim Kampa, Charles Fannan, ve Dana Oliver, San Francisco Eyaleti Üniversitesi Teknik ve Profesyonel Yazım Programı ögrencilerine bu belgenin OpenOffice.org 1.1 sürümünün hazırlanmasındaki yardımları için teşekkür ederiz (telif hakkı Tim Kampa).         Dan Lewis ve Jean Hollis Weber bu bölümü OpenOffice.org 2.0 için tekrar yazmıştır ondan daha önce Linda Worthington tekrar yazmıştır.


Yayın Tarihi ve Yazılım Sürümü

8 Haziran 2007'de yayınlanmıştır.OpenOffice.org 2.2.1 temel alınmıştır.

Sunum (Impress) Nedir?

        Sunum Openoffice.org’un sunum (slayt gösterim) bileşenidir. Metin, numaralı ve işaretli listeler, tablolar, çeşitli grafik nesneler gibi birçok öge içeren slaytlar oluşturabilirsiniz. Sunum, Openoffice.org'in diğer bileşenlerini ortaklaşa kullanabilir, örneğin imla kontrolcüsü ve eş anlamlılar sözlüğü(thesaurus) ve ön paketlenmesi yapılmış metin tipleri, arkaplan tipleri, ve kullanışlı çevrimiçi yardım gibi bileşenleri kullanabilir.

        Bu bölümde Sunum (Impress) kullanıcı arayüzünü tanıtır ve Sunum sihirbazı ile nasıl basit bir sunum yapılabileceğini anlatmaktadır.

        Sunum ile basit slayt gösterimi dışında şeyler yapıcaksanız bu rehberin ileriki bölümlerinde programın bir çok özelliği hakkında bilgi bulunmaktadır.

Not:
Çizimler Openoffice.org draw(çizim) ile aynı şekilde yapılır. Draw(çizim) rehberinden nasıl çizim özelliklerini kullanabileceğiniz ögrenebilirsiniz.

Ana Sunum (Impress) penceresinin bölümleri

        Ana Sunum (Impress) penceresinin 3 bölümü vardır (Figür 1): Slayt penceresi, Çalışma alanı, Görev penceresi, sunum oluşturulurken çeşitli paneller gösterilebilir veya gizlenebilir.

Figür 1. Sunum ana penceresi
İpucu:
Slayt penceresi veya görev penceresini sag köşede X'e basarak kaldırabilirsiniz. Ayrıca bunu Görünüm > Slayt Penceresi veya Görünüm > Görev Penceresi'ni seçerek gizleyebilirsiniz.

Slayt Penceresi

        Slayt penceresi sunumuzu küçük resimler hainde içermektedir (Bölüm 9'da anlatıldı). Bu pencerede seçtiğiniz slayt, çalışma alanındaki yerini alır. Çalışma alanında slaytınızda istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Sunumb1ff.png


        Slayt penceresinde bir veya daha fazla slayta çeşitli değişiklikler uygulanabilir:

 • İlk slayttan sonra istediğiniz yere yeni slaytlar ekleyebilirsiniz.
 • Eğer bir slaytı gizli olarak işaretlerseniz, o slayt gösterisinin bir parçası olarak gösterilmeyecektir.
 • Artık ihtiyacınız yoksa sunumdan bir slaytı silebilirsiniz.
 • Bir slaytı yeniden isimlendirme.
 • Bir slaytın içeriğini diğer bir slayta taşıyabilir veya kopyalayabilirsiniz. (sırayla kopyala ve yapıştır, yada kes ve yapıştır).


        Ayrıca şu işlemleride yapabilirsiniz, bunlar bu bölümde göreceğiniz gibi slaytlar panelini kullanmaktan daha etkilidir.

 • Seçilen slaytın ardından gelen slayta veya slaytlar grubuna geçişi değiştir.
 • Sunumdaki slaytların sırasını değiştirin.
 • Slayt tasarımını değiştirin. (Açılan bir pencere ile kendi tasarımınızı yükleye bilirsiniz) .
 • Anında bir slayt grubunun düzen tipini değiştirin. ( Bu görevler penceresinde düzenler kısmını değiştirerek bunu yapabilirsiniz).

Görevler Penceresi

Impressgorev.png

        Görev penceresinin dört bölümü vardır:

 • Ana slayt sayfaları: Burada sunumunuz için sayfa biçimi belirleyebilirsiniz. Sunumda (Impress) beş önceden paketlenmiş ana slayt sayfası vardır. Bunlardan birisi ön tanımlıdır, şuan öntanımlı olan boş olandır, geri kalanların arka planı vardır.
İpucu :
F11'e basıp ana slayt sayfasında kullanılan biçimlerde ihtiyacını göre değişiklik yapmak için Biçemler ve biçimlendirme penceresini açabilirsiniz. Bu istediğiniz zaman yapılabilir. Daha fazla bilgi için bölüm 2'ye bakın.
 • Düzenler: Yirmi önceden kurulmuş düzenler paketi bulunmaktadır. Bunlardan istediğinizi seçebilirsiniz, olduğu gibi kullanabilir veya ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz. Günümüzde tasarlanmış düzenler hazırlamak mümkün değil.
 • Özel Canlandırma: Bu bölümde seçilen çeşitli slayt ögelerine çeşitli canlandırma efektleri uygulanabilir. ekleyi seçğince karşınıza çıkan listeden seçip canlandırmaların ön izlemesini görebilirsiniz.

Sunumogecanlan.png

 • Slayt Geçişi: Elli altı geçiş mümkündür, geçiş yok'ta bulunmaktadır. Geçiş hızını seçebilirsiniz (yavaş, orta, hızlı). Belirli bir süre sonra otomatik ve tıklaması ile geçiş yapabilirsiniz.

Sunumgecis.png

Çalışma Alanı

Çalışma alanında beş sekme vardır: Normal, Anahat, Notlar, Dinleyici Kopyası, ve slayt sıralayıcı, bakınız Figür 1. Bu beş sekmeye Görünüm düğmeleri denir. Ayrıca slay oluştururken kullanılan çeşitli araç çubukları vardır; Görünüm > Araç Çubukları ile bunlar görülebilir. Görünüm düğmelerinin altında şuanki çalışma alanı yer almaktadır. Bu seçili slaytınızın çeşitli bölümlerinin toplandığı alandır.

Ekran Görüntüsü.Çalışma alanı kısmı

Her görünüm bazı görevlerin tamamlanması için tasarlanmıştır. Özet olarak:

 • Normal görünüm tek tek slayt oluşturmak içindir. Bu görünüm ile slaytları düzenleyebilir metin, grafik, ve canladırma efekti ekleyebilirsiniz.
 • Anahat görünümü ile her bir slaytın konu başlıklarını, işaretli ve numaralı listesini gösterir. Bu görünümü kullanrak slaytların sırasını tekrar ayarlayabilir, başlıkları, konu başlıklarını düzenleyebilir, listedeki sırayı tekrar düzenleyebilir, ve yeni slaytlar ekleyebilirsiniz.
 • Notlar ile her bir slayta slayt gösteriminde ekranda görünmeyecek notlar eklemenizi saglar.
 • Slayt sıralayıcı her bir slaytın küçük resmini sıra ile gösterir. Bu görünümü kullanarak slaytları sıraya dizebilir, zamanlı slayt şovu hazırlayabilir, seöili slaytlar arasında geçişler hazırlayabilrsiniz.
 • Dinleyici kopyası görünümü elde bulundurmanız için slayt yazdırmanızı sağlar. Görevler panelinden > Düzenler kısmından bir sayfada bir , iki , üç, dört, beş, altı slayt gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bu görünümle slaytlar sürükle bırak şeklinde yeniden düzenlenebilir.

Normal Görünümü

Normal görünümde slayt düzenleme alanına bir slayt yerleştirmek için iki yol vardır: slayt panelinden slayt küçük resmine tıklamak veya gezgini kulanarak.

Gezgini açmak için, standart araç çubuğundaki Gezgin düğmesine Impressgezgin.png bas veya Ctrl+Shift+F5 tuşlarına bas, gezgin listesinden aşağı kaydırarak bir slayt seçin ve çift tıklayın.

Anahat Görünümü

Anahat görünümü sunumun tüm resimlerini numara sırasına göre gösterir. sadece her bir slayttaki metin gösterilir. Slayt isimlerini içermez.

Anahat görünümü en azından iki amaca hizmet eder.

1) Slaytın metininde değişiklikler yapmak:


 • Normal görünümdeki gibi slayta metin ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.
Seçilmiş olan slayttaki metinin paragraflarını Metin Biçimlendirme araç çubuğundaki yukarı aşağı ok düğmeleri (Yukarı taşı, Aşağı taşı) ile hareket ettirebilirsiniz (Figür 2). Figür 2:
Impressok.png
 • Sağ ve sol okları kullanarak herhangi bir paragrafın anahat seviyesini değiştirebilirsiniz (bir düzey yukarı, bir düzey aşağı).
 • Bu dört oku kullanarak paragraf hareket ettirebilir ve anahat seviyesi değiştirebilirsiniz.


2) Slaytların anahatları ile karşılaştırılması (Eğer uzman olarak bir tane hazırladıysanız). Eğer anahattınızdan bir başka slayta ihtiyacınız olduğu konusunda uyarıldıysanız, anahat görünümünden veya normal görünüme dönerek o slaytı oluşturabilirsiniz Sonra tüm slaytlarınızı anahattan görüntüleyebilirsiniz.

Eğer bir slayt dogru sırada degilse, onu doğru yerine taşıyabilirsiniz.

a) Figür 3'te belirtildiği gibi taşımak istediğiniz slaytın slayt simgesi'ne tıklayın.
b) İstediğiniz yere sürükleyin bırakın.
Figür 3: Anahat görünümü

Notlar Görünümü

Notlar görünümünü kullanarak slayta not ekleyin:

1) Çalışma alanında Notlar sekmesini tıklayın (Figür 4).

2) Not ekleyeceğiniz slatı seçin.

 • Slayt panelindeki slayta çift tıklayın, veya
 • Gezgindeki slaytın adını çift tıklayın.

3) Slaytın altındaki metin kutusundaki "Not eklemek için tıklayın" kısmına tıklayıp yazmaya başlayın.

Notlar metin kutusu yeşil yeniden boyutlandırma ile yeniden boyutlandırabilir ve kenarına imleci(oku) getirerek tutup sürükleyebilirsiniz. metin biçiminde değişiklik yapmak için, F11 tuşuna basın Biçemler ve Biçimlendirme penceresini açın.

Figür 4. Notlar Görünümünde not eklemek

Slayt Sıralayıcı Görünüm

Slayt sıralayıcı görünüm tüm slayt küçük görünüm resimlerini çerir (Figür 5). Bu görünümü slaytlar ile gurup halinde veya teker teker çalışırken kullanabiliriniz.

Figür 5. Slayt sıralama görünümü
Not: Görüldüğü gibi görünen alana sığdırmayı otomatik gerçekleştirmedi.

Satır başına gösterilecek slayt sayısını ayarlayabilirsiniz:

1) Görünüm > Araç Çubukları > Slayt Görünümü işaretleyerek ile Slayt görünümü araç çubuğunun görünmesini saglayabilirsiniz (Figür 6).
Figür 6. Slayt sıralama görünümündeki satır başına slayt sayısı
Not: Eger bu slayt sıralaması satır başına slayt sayısı sizde öntanımlı olarak açık değilse, aşağıdaki gibi açabilirsiniz (bende kapalıydı).
Oooimpressb1f6a.png
Oooimpressb2f6b.png
2) Slayt sayısını ayarlayın (en yüksek 15 olabilir).
3) Satırbaşına gösterilecek slayt sayısını ayarladıktan sonra Görünüm > Araç Çubukları > Slayt Görünümünden ayarladıktan sonra görünümden araç çubuğundan kaldırılacaktır.

Slayt Sıralayıcı ile sunumdaki bir slaytı taşımak:

1) Slayta tıklayın. Çevresine kalın siyah bir sınır çizildi.
2) İstediğiniz yere sürükleyin ve bırakın.
 • Slaytı hareket ettirdiğiniz zaman slaytın bir tarafında siyah yatay çizgi belirecektir.
 • Siyah yatay çizgi slaytı yerleştirmek istediğiniz yere gelene kadar hareket ettirin.

Ooosunumsc.png


Gurup halinde slayt seçmek için şu yönyetemlerden her hangi birini kullanın:

 • Konrol (Ctrl) tuşunu kullanın: ilk slayta basın ve ctrl'ye basarak seçmek istediğiniz slaytları teker teker seçin.
 • Shift Tuşunu kullanın: İlk salaytı seçin ve shift tuşuna basarken seçmek istediğiniz slayt gurubundaki son slaytı seçin. bu şekilde seçtiğiniz ilk ve son slayt arasındaki tüm slaytları seçmiş olucaksınız.
 • İmleç (cursor) kullanın: İlk slaytı seçin ve farenin sol tuşuna basılı olarak imleci son slayt küçük resiminin üzerine getrin. Bir dörtgen belirir ve kapladığı alan içindeki slaytlar seçilmiş olur. oluşan karenin istediğiniz tüm slaytlaro kapsamasına dikkat edin. ctrl'ye basarken seçtiğiniz slaytları bu seçimlere ekleyebilirsiniz.

Slaytları gurup halinde hareket ettirme:

1) Gurubu seçin.
2) Gurubu yeni konumuna tutup sürükleyip bırakın. Slaytların gideceği yerede aynı siyah yatay çubuk belirecektir.

Not:

Slayt seçim gurubu dörtgen şeklinde çalışır. Dörtgen alanının içinde kalmayan slaytlar bu şekilde guruplandırılamazlar.

Slayt sıralayıcı görünümde tıpkı slayt panelindeki gibi çalışabilirsiniz.

Değişiklikler yapmak için slaytın üzerinde sağ tıklayın açılan menüden şunları yapın (figür 7):

Figür 7. Slayt sıralama görünümü sag tıkla menüsü
 • Yeni slayt, seçili slayttan sonraki yere yeni bir slayt eklee.
 • Slaytı sil seçili slayı siler ve Slaytı yeniden adlandır slayta yeni isim verir.
 • Slayt düzeni slayata bir şablon uygulamanıza yardımcı olur.
 • Slayt Geçişi ise slayt gösterimi esnasında slaytlar arasında geçiş efekti belirlenmenizi sağlar.
 • Bir slayı seçin, ve istediğiniz geçişi belirleyin.
 • For more than one slide, select the group of slides and add the desired transition.
 • Slaytı gizle ise slaytlaın gösterimi sırasında gizli slaytların atlanmasını saglar.
 • Bir slayta kopyala veya kes ve yapıştır işlemi uygulayabilirsiniz.

Dinleyici Kopyası Görünümü

Dinleyici Kopyası Görünümü yazıcıdan çıktı almak için slayt düzeninin ayarlanması içindir. Çalışma alanında dinleyici kopyası sekmesine tıklayın ve görev panelinden düzenlerden br slayt düzeni seçin (Figür 8). You can then choose to print one, two, three, four, or six slides per page.

Figür 8. Slayt düzeni

Bir dinleyici kopyası yazdırmak için:

1) Slayt Sıralayıcı'yı kullanarak istediğiniz slaytları seçin.
2) Dosya > Yazdır'ı seçin veya Ctrl+P tuşlarına basın ve yazdırma diyaloğunu açın.
3) Yazdırma diyaloğunda sol köşedeki seçenekleri seçin.
4) İçerik bölümünden Dinleyici Kopyası kısmına tik koyun ve tamamı tıklayın.
5) Tamamı tıkayarak Yazdırma diyaloğunu kapayın.

Oooimpress8.png

Oooimpress6.png

Oooimpress7.png

Araç Çubukları

Çeşitli Sunum (impress) araç çubukları Görünüm / araç çubukları aracılığı ile gösterilir ve gizlenir. Ayrıca her bir araç çubuğunda gösterilecek ikonlarıda seçebilirsiniz.

Sunumdaki çoğu araç çubuğu ooo Draw (çizime) benzer.

Gezgin

Gezgin (Figür 9) belgedeki tüm nesneleri gösterir. Bu yolla belgedeki şeyleri bulmak için başka bir yol bulunmuş oluyor. Gezgin düğmesi Impressgezgin.png standart araç çubuğunda bulunmaktadır. Düzen / gezgin'i seçerek veya Ctrl+Shift+F5 tuşları ile gezgini açabilirsiniz.

Belgedeki nesnelere(resim, hesap tablosu vs.) anlamlı isimler verirseniz nesne1 veya resim 1 gibi öntanımlı isimlerin neden olabileceği karmaşayı önlemiş olursunuz (figür 9).

Figür 9. Gezgin

73.png

Yeni Bir Sunum Oluşturmak

Bu kısım sunum sihirbazı ile nasıl yeni bir slayt oluşturacağınızı anlatmaktadır.

Sunumu Planlamak

İlk yapıcağınız şey sunum ile ne yapacağınıza karar vermek. Örneğin bir gurup dijital fotografı bir sunumda bir araya getirmek çok az planlama gerektirir. Sizin konunuz hakkında diğerlerinin bilgisini artırmak için bir sunum kullanmak daha çok planlama gerektirir.

Sunuma başlamadan önce bir çok soruyu cevaplamanız gerekmektedir. Eğer sunum oluşturmak ile aşina değil iseniz, cevaplarınız daha genel olucaktır. Slayt oluşturma tecrübesi olanların cevapları daha kesin olucaktır.

Sunumunuzu kim görecek? Nasıl kullanılacak? Ana konu nedir? Anahattı nasıl olmalıdır? anahat ne kadar detaylı olmalı? Bir ses dosyası çalışanacakmı? Canlandırma çekici olurmu? Slaytlar arasında geçiş nasıl olmalıdır? bunun gibi sunum oluşturulmadan önce cevaplanması gereken bir çok soru vardır.

Her zaman bu sorulara kesin cevap ermeniz gerekli değildir. Bir anahat oluşturmak çok önemlidir. Bazı slaytların neleri içerecegini zaten biliyor olabilirsiniz, diğerlerininden neleri içereceği hakkında fikriniz olabilir. Bu doğru. Hazırlarken değişiklikler yapabilirsiniz.

Önemli olan ne istediğiniz ve nasıl yapacağınız hakkında genel bir fikrinizin olmasıdır. Sunumu hazırlmaadan kagıt üzerinde çalışırsanız hazırlamanız daha kolay olur.

Sunum Sihirbazını Kullanmak

Openoffice.org Sunumu (İmpress) bir kaç yol ile başlatabilrsiniz:

 • Sistem menüsünden veya OpenOffice.org Hızlı Başlatıcı (Quickstarter) ile başlatmak. Detaylar işletim sistemine göre değişmektedir.
 • Openoffice.org'un her hangi bir bileşeninde yeni ikonunun yanındaki aşağı oku ifade eden üçgene tıklandığı zaman aşağı açılır menüden sunumu (presentation ) seçin (Figür 10).
Figür 10. Yeni Sunum Sihirbazını başlatmak

Openoffice.org bileşenlerinden her hangi birinden Dosya / Yeni / Sunum'u seçerek açabilirsiniz.

Sunumu başlattığınızda Sunum sihirbazı görünecektir (Figür 11).

Figür 11. Sunum Sihirbazı
İpucu
Eğer Sunumu bir dahaki başlatmanızda sihirbazın açılmasını istemiyorsanız. Bu sihirbazı tekrar göstermeyi seçin.
Önizleme kutucuğu işaretli olduğu zaman, şablonlar, slayt tasarımları ve slayt geçişleri önizleme alanında görünür olucaktır.
1) Türlerden boş sunuyu seçin ve boş bir sunu açılacaktır.
Not:
Şablondan yeni bir sunum oluştururken bir şablonu temel alır. Sihirbaz mümkün olan şablonlar listesini göstermeye başlar. İstediğiniz şablonu seçin.
Varolan bir şablonu açarak daha önceki çalışmanıza devam edebilirsiniz. Sihirbaz varolan sunumlar listesini gösterir.
2) İleri tıklayın. Sunum sihirbazı 2. basmak diyalogu görünecektir. Basamak 1'de boş sunumu seçtiyseniz figür 12'deki görünüm oratya çıkar. Eğer şablondan seçtiyseniz ön izleme bölümünde örnek bir slayt görünecektir.
3) Bir slayt tasarımı seç kısmından bir tasarım seçin. Slayt atasarımı bölümü size iki ana seçenek sunar: Sunu Arkaplanı ve Sunular. Herbirinin slayt tasarımı listeleri vardır. Orijinal dışında birini kullanmak istiyorsanızı listeden seçin.
Figür 12. Sunum sihirbazı basamak 2 slayt tasarımı seçimi
 • Figür 12'de sunu arkaplanı tipleri gösterilmiştir: <Özgün>, Dark Blue with Orange, Subtle Accents. Sunu tipleri şunlardır: <Özgün>, Yeni bir ürün ve bir strateji tavsiyesi. bir ögeye tıklayarak önizleme penceresinde slayt tasarımını görebilirsiniz.
 • <Özgün> boş bir sunum slayt tasarımı içindir.
 • Yeni bir ürünü tanıtmakda bir strateji tavsiye etmekde önceden paketlenmiş slayt tasarımlarıdır.
Not
Yeni bir ürünü tanıtmakda bir strateji tavsiye etmekde önceden paketlenmiş slayt tasarımlarıdır. Şablondan seçeneği ile yeni bir sunum oluşturmak için kullanılabilir (Figür 11).
4) Bir çıktı ortamı seçin kısmından slaytın nasıl kullanılacağını seçin. Genellikle bilgisayar ekranında oluşturulur, öyleyse ekranı seçmelisiniz
5) İleriyi tıklayın ve sunum sihirbazı basamak 3 diyaloğu görünür olacaktır (Figür 16).
Figür 13. Slayt geçişi efekti seçimi
6) Efekt aşağı açılır menüsünden istediğiniz slayt geçişini seçin.
7) Slaytlar arasında geçiş için istediğiniz hızı aşağı açılır menüden seçin. Orta şuan sizin için iyidir.
8) Oluşturu tıklayın. Yeni sunu oluşturulacak.
İpucu
Yeterli tecrübeye ulaşana kadar hız ve efekt için öntanımlı değerleri seçebilirsiniz. Slayt geçişleri ve animasyonları sonra çalışırken değiştirebilirsiniz. Bölüm 9 slayt gösteriminde bu daha detaylı açıklanmıştır.
Not
Sihirbazın ilk basamağında şablondan seçebilirsiniz ve basamak 3de ileriye basmak mümkün olucaktır.

Bir Sunumu Biçimlendirmek

Şimdi anahattınıza göre sunumuzu bir araya getirin.

Dikkat
Beklenmeyen bir durum oluştuğunda verilerinizin kaybolmasını önlemek için sık sık kayıt etmeyi unutumayın. Ayrıca otomatik kurtarma işlevinide etkinleştirmek isteyebilirsiniz ( Araçlar > Seçenekler > Yükle/Kaydet > Genel ). Otomatik kaydetme sıklığını seçtiğinizi emin olun ve kaydetmek sıklığı süresini dakika olarak seçin.

Openofficeimpress1.png

İlk Slaytı Oluşturmak

İlk slayt normalde başlık slaytıdır. İlk sayfa için sayfa yerleşimlerinden hangisinin siniz amacınıza en uygun olduğunu seçin: bu durumda sadelik en uygun olan seçenektir. Görev panelindeki sayfa yerleşimi kısmındaki daha önceden paketlenmiş sayfa yerleşimini kullanabilirsiniz. Uygun sayfa yerleşimleri başlık veya başlık slaytıdır (ayrıca alt başlık kısmıda içerir). boş bir slayt yerleştirerek burda anlatılan iki sayfa yerleşiminin kısıtlamaları ile uğraşmazsınız.

İpucu:

If you do not know the names for the pre-packaged layouts, you can use the tooltip feature. Position the cursor on an icon in the Layout section (or on any toolbar icon) and its name will be displayed in a small rectangle. If the tooltips are not enabled, you can enable them. From the main menu, select Tools > Options > OpenOffice.org > General > Help and mark the Tips checkbox. If the Extended tips checkbox is also marked, you will get more detailed tooltip information, but the tooltip names themselves will not be provided.

Select a layout in the Layout section of the Tasks pane by clicking on it: it appears in the Workspace. To create the title, click on “Click to add title” (assuming the Blank Slide layout was not used) and then type the title text. Adjustments to the formatting of the title can be done by pressing the F11 key, right-clicking the Title presentation style entry, and selecting Modify from the pop-up menu. If you are using the Title Slide layout, click on “Click to add text” to add a subtitle. Proceed as above to make adjustments to the formatting if required.

Inserting additional slides

The steps for inserting additional slides are basically the same as for selecting the title page. It is a process that has to be repeated for each slide. Unless you are using more than one slide master, your only concern is the Layouts section of the Tasks pane (Figure 14).


Kaynak