RecordMyDesktop

Debian Türkiye sitesinden

(Record MyDesktop sayfasından yönlendirildi)

RecordMyDesktop

RecordMyDesktop GNU/Linux için bir masaüstü oturumu kaydedicisidir.Biricil işlevi için etkili ve kolay kullanımlıdır. Program iki kısma ayrılır. basit komut satırı aracı temel kodlama (encode) ve görüntü yakalama işlemini yapar ve grafik arayüz programın işlevlereni kullanışlı yapar.

Bulunması zorunlu olan komut satırı aracı C ile yazılan recordMyDesktop'dur

python ile yazılmış iki grafik arayüz bulunmaktadır. pyGtk (gtk-recordMyDesktop) ve pyQt4 (qt-recordMyDesktop).

recordMyDesktop ALSA, OSS veya JACK ses sunucusu ile ses kayıtı yapma imkanı sunmaktadır.

recordMyDesktop sadecer açık biçimleri (open formats) desteklemektedir. video için theora ve ses için vorbis biçimini ogg içeriği olarak kaydeder.

Kurulum

synaptic aracılığı ile gtk-recordMyDesktop paketini yükleyebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri

Gtkrecordmydesktop.png Gtkrecordmydesktop1.png Gtkrecordmydesktop2.png Gtkrecordmydesktop3.png Gtkrecordmydesktop4.png Gtkrecordmydesktop5.png


Kısa Rehber

Record MyDesktop

Tanıtmaya çalışacağımız paketin adı recordmydesktop. Bu paket ile masaüstünüzde yaptığınız işlemleri bir video görüntüsü şeklinde elde etmenizi sağlıyor. Uygulamayı açtığınız zaman pek kafa karıştırmayan , gayet basit bir arayüz karşılıyor. İsterseniz masaüstünüzün tamamını isterseniz istediğiniz bir pencereyi seçme hakkı veriyor.

Karşılama penceresinde Görüntüntü kalitesi ve ses kalitersi gibi ayarları yaptıktan sonra kaydet butonun tıkladığınızda işlem başlıyor. Ve bitirmek istediğiniz zaman panelin sağ alt köşesine yerleşen iconun çift tıklayarak kaydı bitirebilir veya sağ butonu tek tıklama ile duraklatabilirsiniz. Kayıt etmek istediğiniz yeri Farklı Kaydet butonu ile seçebilirsiniz. Kayıt formatı OGV'dir

Kısa Rehberi Hazırlayan : Sinan TEMUR

Sıkça Sorulan Sorular

Ses Alamıyorum!

Kaynaktan (ör. mikrofon) sesi kaydetmek için kmix, gnome-mixer veya alsamixer gibi bir yazılımdan ayarlamanız gerekmektedir. recordMyDesktop kendisi böyle bir ayar yapamamaktadır fakat önceden seçtiğiniz kaynaktan kayıt yapar.

Birden fazla ses kartınız olması gibi başka bir nedenle ses alamayabilirsiniz. Bu durumda doru olanı ayarladığınızdan emin olun (bunun için klavuzu kontrol edin). Eğer birden fazla ses kartınız yoksa aygıt ayarlarına dokunmayın.

Hala Ses Alamıyorum

Çözüm mixer ayarlarınızın içinde ayarlar ile oynamaya devam edin  ;).

Bazı Pencereler Kayıt Edilmedi!

recordMyDesktop Xdamage uzantısını kullanmak temeline kuruludur. Tüm ekran kaydetmek yerine değişen program işaretlerini ve güncellemelerini kaydeder.

Bu yaklaşım iki durumda başarısız olur. Xv ile oynatılan videolar ve glx ile hızlandırılmış içerikte sorun olmaktadır. Bunun anlamı 3 boyutlu oyunlar ve video pencerelerinde sorun yaşayabilirsiniz.

Video kaydedebilmeki için video oynatıcınızı Xv yerine X11/Xshm kullanması için ayarlayın. Bu video oynatıcılar için kolay işlemdir ve b işlem için o programın klavuzuna bakmanız gerekebilir.

3 boyutlu pencerelerini kaydederken daha çok zorlanıcaksınız. Tam ekran kaydını etkinleştirmelisiniz ( * ve tam olarak MIT-Shm uzantısını kaydetmelisiniz.). Bunun anlamı her karede tam bir görüntü alacaksınız, bunu için çok fazla işlemci gücüne ihtiyaç duyacaksınız.

recordMyDesktop Çok Fazla İşlemci Gücü Tüketiyor

Bunun sürücü sorunu olmadığını farzediyoruz daha akıcı videolar için şu ayarları yapın.

  1. Hızlı alt örneklemeyi etkinleştirin.
  2. Sıfır sıkıştırmayı etkineştirin.
  3. Ekranınızın derinliğini 16bpp'ye düşürün.
  4. Eğer bütün bunlar performansınızı artırmadıysa kaydettiğiniz alanı küçültün.

Kaynaklar

http://recordmydesktop.sourceforge.net/