Temel SSH kullanımı

Debian Türkiye sitesinden

SSh Nedir?

SSH, kullandığınız bilgisayardan başka bir bilgisayara güvenli bir şekilde bağlanmanız sağlar.Bu program, sizin karşı bilgisayara komutlar vermenizi,dosya transferi yapmanızı sağlar.Güvensiz işlemleride Ssh üzerinden yaparak güvenli hale getirebilirsiniz.Örneğin POP3 iletişimini ssh üzerinden yaparak güvenli hale getirebilirsiniz.Bir iletişimde bazı unsurlar vardır.SSH bu unsurları sağlar.

  • Kimlik Denetimi
  • Bütünlük
  • Şifreleme

SSH işlemini Linux/Unix sistemler üzerinde OpenSSH ile kullanıyoruz.Bu paket hemen hemen tüm dağıtımlarda standart olarak gelir.Eğer kurulu değilse paket yöneticinizden kurabilirsiniz.

Hangi sürümü kullandığınızı öğrenmek için
ssh -V
komutunu vermeniz yeterli. Çıktı şöyle olmalı,
burak@unix:~$ ssh -V
OpenSSH_4.3p2 Debian, OpenSSL 0.9.8c 05 Sep 2006

Kullanım

SSH ile bir bilgisayara ilk kez bağlanıyorsanız bir uyarı alacaksınız.Bu uyarının içeriğinde sunucu kimlik bilgisi yerine geçen rsa anahtarı bilgilerini ekrana basar ve bu bilgileri ~/.ssh/known_hosts dosyasına kaydeder.Bir dahaki bağlantıda karşı bilgisauara ait bazı ilgiler değişmediği sürece bu uyarıyı almayacaksınız.Uyarı şuna benzeyebilir.

The authenticity of host ’ssh_sunucu (14.2.7.x)’ can’t be established.
RSA key fingerprint is f3:ce:14:99:d7:19:44:ca:ff:5e:83:b6:79:52:4e:45.
Are you sure you want to continue connecting (yes/no)?yes
Warning: Permanently added ’ssh_sunucu,14.2.7.x’ (RSA) to the list of known hosts.

SSH kullanımı bence oldukça basit sadece ssh’ye hedef adını vermeniz yeterli.

ssh host_ismi

Eğer bu şekilde bağlanmaya çalışırsanız bilgisayar sizin o an kullandığınız kullanıcı adınızla karşı bilgisayarda oturum açmaya çalışacaktır.Bunu önüne geçmek için ya @ bağlacı kullanın Ya da -l parametresi.Örneğin:

$ ssh hesap_ismi@host_ismi $ ssh host_ismi -l hesap_ismi

Tüm bunları yaptıktan sonra sizden(eğer yasaklı listesinde değilsek) kullanıcı şifresi isteyecek ve ardından sisteme bağlanacaksınız. --Malzeme muhendisi 11:03, 15 Mart 2008 (EET)

Kaynaklar

http://www.kirbas.com/yazdir.php?id=260 http://e-bergi.com/2007/Agustos/