Teyp kasetlerinin bilgisayara kaydedilmesi

Debian Türkiye sitesinden

Elinizdeki teyp kasetlerini Debian altında bilgisayara kaydetmek çok kolaydır. Öncelikle kaliteli bir kaset çalar olması iyi bir seçenektir. Walkman tipi aygıtlar bu iş için idealdir, zira kristalleri daha iyidir. Öyleyse bize lazım olan:

Bir walkman (kaset çalar) Bir ara kablosu (2 ucu da TV kartı ara kablosu gibi 3,5'lik jack olanlardan)

Walkman'ın kulaklık çıkışına ”ara kablomuzu” takıyoruz, diğer ucunu da kasamızdaki ses kartındaki ”Mavi” yuvaya ”Line-in” takıyoruz. Normalde bu haliyle Walkman çalıştığında, Bilgisayar hoparlörlerinden ses gelmesi lazım. Gelmediyse, sistem çubuğundaki ”ses seviyesine” sağ tıklayıp ses denetimlerini aç yapıyoruz resimde ki gibi değilse, Line-in seçeneğini ekliyoruz. Düzenle -> seçenekler -> Line-in tıklıyoruz.

F 1m e1eb471.png

Buradaki ayarlarla ses kalitesini düzeltin, hışırtı filan varsa en aza indirmeye çalışın.

Eğer düzgün ses alabiliyorsak artık kayıt işlemine geçebiliriz. Uygulamalar -> Ses ve Video -> Ses kaydedicisi

F 2m a90d2a6.png

Kayıt edilecek giriş: Line-in Kayıt edilecek yer: ogg

Kayıt edilecek yerde 4 adet seçenek var

   * Flac
   * Waw
   * Ogg
   * Spx


Flac ve Waw ”kayıpsız” kayıt yapıyormuş ama bir kasetin tek tarafı yaklaşık 80MB tutuyor.

Ogg ile ”kayıplı” 20MB civarı. Spx ile ”kayıplı” 7-8MB, en az spx tutuyor.

Ben en son kayıtlarımı .ogg ile yapma kararı aldım, zira .spx formatı her medya oynatıcısıyla açılmıyor. Ama .ogg denediklerimin hepsinde açıldı, özelikle de Ope Cubic Player ki o benim favorimdir.

Ses kaydedicisiyle kayıt işlemi tamamlandıysa ”durdur”duktan sonra Dosya -> farklı kaydet deyip, bu kaydımıza bir isim veriyoruz, hepsi bu kadar. Umarım işinize yarar, zira benim çok işime yaradı yıllardır dinlemediğim kasetlerimi dinlemeye başladım ki iyi oldu. Gerçi fazla kasetimde kalmamış hep kaybolmuş ama olanlarla idare edeceğim artık.

Not: Bu noktada depoda bulunan Audacity'den de söz etmeden olmaz, zira oldukça başarılı bir ses kayıt işlemi yapıyor, ayrıca ses kayıtlarını MP3 olarak da kaydedebiliyor. MP3 olarak kayıt edebilmek için, liblame0 codec'i de Debian sitelerinden bulup indirip yüklemeniz gerekiyor. Stable depoda bu yazı hazırlanırken bu codec bulunmuyordu.