VirtualBox

Debian Türkiye sitesinden

Nedir?

VirtualBox bir sanal bilgisayar yazılımı. Bu program ile bilgisayarınız üzerinde aynı anda birden fazla işletim sistemi çalıştırabilirsiz. Tabii güçlü bir bilgisayara sahip olmak faydalı olur. Linux kullanırken aynı anda Windows ya da başka bir Linux dağıtımı kullanabilirsiniz.

Kurulum

Kurulum aşamalarına geçelim.Her zaman olduğu gibi vereceğim işlemlerin hemen hemen tamamı grafik ekran aracılığı ile yapılabilir.

#VirtualBox OSE
deb http://www.virtualbox.org/debian etch non-free 

Bu satırları /etc/apt/sources.list dosyasına ekleyin. Ardından,

apt-get update

Bu komut ile paket veri tabanınızı güncelleyin. Daha sonra,

apt-get install virtualbox

Bu komut virtualbox'ı internetten indirip kuracaktır. Bir dizi yapılandırma işleminin ardıdan vbox sisteme kurulacaktır. Bundan sonra eğer yoksa bir vboxusers grubu oluşturun ama büyük ihtimalle oluşturulmuştur. Kendi kullanıcınız daha doğrusu vbox kullanacağınız tüm oturum sahiplerini bu gruba dahil edin. Sistem(system)>Yönetim>Kullanıcılar ve Gruplar programını çalıştırarak bu işi kolayca yapabilirsiniz.(Sağ tarafta Grupları yönet diye bir düğme var) Çekirdeğe modül yükleneceği için bazı işlemler yapmak gerekebilir siz otomatik olmasını istiyorsanız sistemi yeniden başlatın... --Malzeme muhendisi 12:23, 17 Şubat 2008 (EET)