Xfce

Debian Türkiye sitesinden

XFCE Nedir?

Unix ve benzeri platformlarla uyumlu masaüstü ortamıdır. Linux, BSD ve Solaris gibi çekirdeklerle çalışabilir ve düşük hızlardaki makineler için idealdir. Oldukça hafif yapısı ve GTK uyumu sayesinde birçok program sorunsuz çalışmaktadır.

Xfce ayrıca birde geliştirme ortamı sunmaktadır. Kendisi dışında Xfce kütüphanelerini kullanmakta olan Mousepad text editor, Xfmedia medya yürütücüsü ve Terminal gibi üçüncü parti yazılımlarda bulunmaktadır.

Xfce, GNOME gibi GTK+ 2.x araçları kullanılarak geliştirilmektedir ve Xfwm pencere yöneticisi]]ni kullanmaktadır. Xfce, ticari CDE'ye benzemektedir fakat her yeni versiyonunda biraz daha ileriye gitmektedir. (versiyon 2'den 3'e ve daha sonra 4'e geçişte olmak üzere, toplamda iki defa baştan kodlandı)

XFCE ile ilgili kaynaklar ve faydalı siteler

XFCE anasayfa Videolar Temalar ve görseller

Debian'a XFCE kurulumu

Debian üstünde bu hafif masaüstü ortamını kurmak için yapmanız gerekenler çok basit. İster Synaptic'ten xfce aratarak ister aşağıda verilen komutlar ile XFCE kurabilirsiniz.

aptitude install xfce-desktop

Kurduktan sonra Temalar ve görseller sitesine uğramayı unutmayın. :)


Xfce dağıtımları

Xfce, her ne kadar dağıtımların varsayılan masaüstü yöneticisi olarak KDE ya da GNOME kadar yaygın bir şekilde tercih edilmese de birçok dağıtımda alternatif paket olarak sunulmaktadır.

Varsayılan olarak Xfce'i kullanan bazı dağıtımlar:

Xfce Bileşenleri

Dış Bağlantılar

Kaynaklar

Wiki Debian Türkiye Portalı --Malzeme muhendisi 13:33, 4 Mart 2008 (EET)