Yeni Sayfa Oluşturmak

Debian Türkiye sitesinden

Yeni bir sayfaya başlamanın bir kaç yolu vardır.

Wiki bağlantılarını kullanmak

Wiki standart yazım ile sayfaları çok kolay bir şekilde birbirinine bağlayabilir. Eğer henüz olmayan bir sayfaya giden bir bağlantı oluşturursanız rengi kırmızı renk olacaktır. bunun gibi.

Kırmızı bir bağlantıya tıklamak, sizi yeni bir makale yazırlamak için bir düzenleme sayfasına götürecektir. Basitce metininiz yazın, sonra kaydeti tıklayın ve sayfanız yaratılacaktır.

Bir kere sayfa oluşturulduğunda, bağlantı rengi kırmızıdan maviye dönüşecektir (Ziyaret edilmiş saylar için mor ) ve sayfanızın artık var olduğunu belirtecektir.

URL kullanmak

Wikinin URL'sini yeni sayfa oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bir makale sayfasına olan URL genelde wikilerde şöyledir :

  • http://www.debian-tr.info/MAKALE    veya
  • http://www.example.net/wiki/MAKALE

Eğer MAKALE 'yi oluşturmak istediğiniz sayfanın adı ile değiştirirseniz, boş bir sayfa yönlendirilirsiniz, bu sayfanın henüz olmadığını belirtir. Sayfanın tepesinden "Değiştir" i tıklayıp omakale için sayfayı oluşturmaya başlayabilirsiniz sonra kaydeti seçin.

Arama sayfasından

Eğer olmayan bir sayfayı arasanız ( Sayfanın solunda arama kutusunu kullanarak ve 'git' düğmesini tıklayarak) size oluşturmanız yeni sayfanın bağlantısını verecektir. (bu teknik 'ara' düğmesini kullanırsanız işe yaramayacaktı).

Giriş kutusu uzantısı

Eğer wikinizde giriş kutusu uzantısı varsa sayfanızın adını yazıp bu makaleyi oluşturu tıklayıp yapabilrsiniz.Örneğin;

<inputbox> type=create width=45 </inputbox>

Yeni sayfanıza yönlendirme oluşturmak

Yeni bir sayfa oluşturduğunuzda yönlendirme oluşturmayı unutmayın. sizin oluşturduğunuz sayfayı başka biri farklı yazılışla veya farklı isimle arayabilir, olası yönlendirmeleri oluşturun.

Bir yönlendirme oluşturmak için, yönlendirme sayfasının ilk satırı #REDIRECT [[Hedef]] şeklinde okunmalı, hedef yerine insanları yollamak istedğiniz sayfa olmalı. ve sayfanın ilk satırında belirmeli.